Artykuł sponsorowany

Elektrotechnika i jej zastosowania

Elektrotechnika i jej zastosowania

Energia elektryczna stanowi dziś podstawę naszego funkcjonowania, a urządzenia zasilane prądem znajdują się w każdym domu, instytucji, przedsiębiorstwie produkcyjnym. Liczba takich urządzeń jest ogromna, a bez ich istnienia niemożliwe byłoby współczesne życie.


Urządzenia elektryczne w przemyśle

Zespół urządzeń, a także całą naukę zajmującą się produkcją, gromadzeniem i wykorzystaniem energii, określa się terminem elektrotechniki. Tak szeroka dziedzina obejmuje między innymi wykorzystanie specjalnych urządzeń i aparatury, która ma za zadanie sterowanie dostawami energii do różnych maszyn, funkcjonujących w przemyśle. Trudno dziś wyobrazić sobie jakikolwiek zakład przetwórczy bez elementów zasilanych prądem, dlatego ich różnorodność jest tak duża oraz wymaga specjalistów zajmujących się ich obsługą i konserwacją. Szczególnie ważne jest wówczas posiadanie specjalistycznych uprawnień do pracy z elektrycznością, zdobywanych na kursach kwalifikacyjnych.


Urządzenia elektryczne stosowane w przemyśle dzielą się na te o zastosowaniu ogólnym oraz specjalistyczne, dedykowane konkretnym procesom i zadaniom. Do podstawowych można zaliczyć chociażby te związane z oświetleniem hal produkcyjnych, zasilaniem taśmociągów, suwnic, podnośników czy innych form transportu wewnętrznego, a także elektronarzędzia mające charakter uniwersalny i wykorzystywane w niemal każdym warsztacie czy zakładzie wytwórczym. Elektryczność jest wykorzystywana w systemach ochrony budynków i wszelkiego typu systemach ostrzegawczych jak telewizja przemysłowa, centrale alarmowe czy czujniki. Do specjalistycznych elementów wyposażenia zaliczają się między innymi konkretne urządzenia i maszyny produkcyjne, zaprojektowane z myślą o bardzo określonym zadaniu. Przykładem może być piec specjalistyczny czy zasilana elektrycznie prasa.

Elektryczność w codziennym życiu

Równie popularne jest wykorzystanie urządzeń i aparatury elektrycznej w codziennym życiu. W każdym domu można znaleźć wiele takich akcesoriów, od drobnych przedmiotów użytkowych po duże gabarytowo i skomplikowane AGD, które wymagają odpowiedniego zasilania. Elektrotechnika ma również bardziej ukryte zastosowania, uczestnicząc w procesach, których często nawet sobie nie uświadamiamy. Nowoczesne inteligentne domy wymagają dziesiątek sterowników, agregatów, osprzętu instalacyjnego, aparatury i zabezpieczeń prądowych, kabli i elementów oświetlenia, które składają się na cały skomplikowany system zarządzający budynkiem. Przykłady tej różnorodności można znaleźć np. w ofercie hurtowni Elektryk sp. z o.o., gdzie asortyment instalacyjny znajduje się na półkach obok wyspecjalizowanej elektroniki.


Zastosowanie elektrotechniki jest niezwykle szerokie i praktycznie nie ma takiej dziedziny naszego życia, w której nie znalazłby się jej element. Po zmroku towarzyszą nam latarnie uliczne, w motoryzacji i transporcie mamy do czynienia z instalacjami elektrycznymi pojazdów czy trakcją komunikacyjną, w budownictwie towarzyszą nam dziesiątki maszyn specjalistycznych, takich jak dźwigi, napędy wind, urządzenia wyposażone w silniki elektryczne, a niemal każda dziedzina wymaga już dziś zasilanych elektrycznie komputerów. Elektrotechnika ma zastosowanie w medycynie, gastronomii, a w każdym przeciętnym domu można znaleźć wiertarkę elektryczną, suszarkę do włosów czy robot kuchenny. To jedna z najintensywniej i najszerzej wykorzystywanych dziedzin nauki, praktycznie niezastąpiona we współczesnym świecie.


Oceń artykuł (6)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz