Artykuł sponsorowany

Jak powstaje skóra naturalna?

Jak powstaje skóra naturalna?
Skóra naturalna znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Jest wykorzystywana m.in. w przemyśle odzieżowym – dobrze skrojone kurtki i płaszcze skórzane stanowią synonim elegancji oraz dobrego smaku. Zanim jednak skóra trafi na rynek, musi zostać poddana szeregowi procesów przetwórczych. Spróbujmy pokrótce prześledzić, na czym one polegają.

 


Skąd to się bierze?

Skóry naturalne, przeznaczane na ubrania, pochodzą głównie od zwierząt hodowlanych – koźląt, bydląt czy owiec, a niekiedy także od zwierząt futerkowych. W większości przypadków skóra stanowi produkt uboczny, otrzymywany przy okazji uboju na cele przemysłu mięsnego. Produkt – dodajmy – niezwykle cenny, stanowiący niekiedy nawet 10% wartości całego zwierzęcia. Poza hodowlami, skórę pozyskuje się również ze zwierząt dzikich.



Do garbarza

Skóra zwierzęca jest poddawana procesowi garbowania. Pozwala on, przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych, uzyskać określoną strukturę oraz barwę skóry, a także nadać jej konkretne walory użytkowe. Garbowanie to rzemiosło mające wielowiekową tradycję, które jednak współcześnie przypomina raczej ciąg złożonych procesów przetwórczych, realizowanych przez zakłady zaopatrzone w nowoczesne technologie i park maszynowy.


 

Garbowanie krok po kroku

Garbowanie dzieli się na trzy etapy. Pierwszy z nich to tzw. operacja warsztatu mokrego, polegająca na namaczaniu i wapnowaniu skóry. Zabieg ten ma na celu rozluźnienie włókien materiału i jego przygotowanie do właściwych procesów przetwórczych. Następnie mamy do czynienia z garbowaniem właściwym – płukaniem skóry w roztworze garbnika zwanym brzeczką. Odbywa się to stopniowo, w specjalnie do tego celu przystosowanych basenach przemysłowych. Brzeczka musi dotrzeć do wszystkich tkanek wewnątrz skóry, co w zależności od potrzeb, stosowanych technologii i ekstraktów garbników, może trwać od kilkunastu godzin do nawet miesiąca. Po garbowaniu, skóra jest starannie płukana w wodzie i poddawana procesom wykończeniowym – natłuszczaniu, barwieniu, apreturowaniu, nabłyszczaniu i lakierowaniu. Wszystkie te czynności (nie muszą występować jednocześnie) mają na celu wzmocnienie wytrzymałości skóry i nadanie jej określonych cech estetycznych. Niekiedy na etapie końcowym, na przetworzonej skórze wytłacza się sztuczne lico, np. z nazwą producenta skóry.



Cel ostateczny

Przygotowany produkt trafia do fabryk odzieżowych, gdzie jest stosowany jako materiał do szycia ubrań, bądź też bezpośrednio do hurtowni i sklepów, zajmujących się sprzedażą skóry odzieżowej. Przykładem tego typu miejsca jest hurtownia skór odzieżowych i dodatków krawieckich MTK, w Wielogórze koło Radomia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz