Artykuł sponsorowany

Zastosowanie wełny mineralnej w budownictwie

Zastosowanie wełny mineralnej w budownictwie

Decyzje podejmowane przy powstawaniu każdego budynku wiążą się z inwestycjami na wiele lat. Z tego powodu już w fazie projektu należy zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Zastosowanie najlepszych rozwiązań sprawi, że zniknie ryzyko pojawiania się licznych usterek. Dzięki temu zaoszczędzimy na wykonywaniu napraw czy przeróbek. O wysokiej funkcjonalności budynku świadczy m.in. odpowiednia izolacja akustyczna oraz termiczna. W celu ich zapewnienia stosuje się wysokiej jakości materiały. Rynek budowlany stale się rozwija i obecnie producenci oferują nam coraz lepsze produkty. Ich pokaźna ilość może jednak sprawić, że wybór odpowiednich rozwiązań okaże się niezwykle trudny. Okazuje się, że najczęściej stosowanym materiałem termoizolacyjnym jest wełna mineralna.


Termoizolacja ścian

Wełna mineralna to niezwykle funkcjonalny materiał. Nadaje się do izolacji wielu elementów budynku. Fachowcy używają jej do ocieplania ścian metodą wewnętrzną jak i zewnętrzną. Ta druga jest zdecydowanie bardziej praktyczna ze względu na oszczędność powierzchni użytkowej, ponadto bardziej wskazana w polskich warunkach klimatycznych ze względu na trwałość murów. Jedyną wadą jest konieczność odsunięcia wszystkich elementów elewacji np. parapetów. Na powierzchnię muru nanosi się warstwę zaprawy. Następnie nakłada się na nią płyty wełny mineralnej. Dodatkowym zabezpieczeniem mocującym wełnę są specjalne kołki. Następnie zostają montowane drewniane listwy, a całość pokrywa się specjalną folią. Na samym końcu specjaliści nakładają płyty elewacyjne.


Termoizolacja stropu

Kolejnym elementem, który warto pokryć wełną mineralną jest strop. Okazuje się bowiem, że nieocieplony dach powoduje duże utraty ciepła. Doskonałym rozwiązaniem jest budowa stropu wentylowanego. Można go porównać do nieużytkowanego poddasza. Panująca tu temperatura niewiele różni się od tej na zewnątrz. Dzięki temu w zimie nie występuje zjawisko podtapiania śniegu zalegającego na dachu. W miesiącach letnich natomiast znika problem tworzenia się pęcherzy pod warstwą papy. W pustej przestrzeni stropodachu gromadzi się para wodna pochodząca z pomieszczeń budynku. Sprawia to, że w domu nie pojawia się pleśń czy grzyb. Największą zaletą takiego rozwiązania poddasza jest jednak gwarancja skutecznej termoizolacji. Będzie ona możliwa tylko wtedy gdy podłoże zostanie potraktowane najlepszym materiałem ocieplającym, jakim jest wełna mineralna.


Izolacja kominka

Obecnie użytkownicy mają dostęp do systemów centralnego ogrzewania. Sprawia to, że kominek pełni funkcję głównie dekoracyjną, choć przy wydajnej konstrukcji i dobrej izolacji można nim także dogrzewać salon. Kominek nadaje pomieszczeniu niezwykle przytulny klimat. Jego użytkowanie będzie jednak bezpieczne pod warunkiem, że użytkownik zastosuje odpowiednią izolację jego obudowy. Płyty z wełny mineralnej pokryte folią aluminiową doskonale radzą sobie w wysokich temperaturach. Te oferowane przez Isover posiadają właściwości sprzyjające środowisku oraz bezpieczeństwu użytkownika. Nie wytwarzają bowiem dymu ani tlenku i dwutlenku węgla.

Wełna mineralna to materiał niezwykle funkcjonalny. Produkt znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Warto pamiętać o jego licznych zaletach w przypadku budowy domu. Podczas zakupu warto wybierać wśród firm posiadających sieć sprzedaży w całej Polsce, jak Isover. Użytkownik oszczędza więc czas i pieniądze potrzebne na przewóz materiałów. Pamiętajmy, że budowa domu to ogromna inwestycja więc warto szukać oszczędności na każdym kroku. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz