Artykuł sponsorowany

Rodzaje baterii umywalkowych

Rodzaje baterii umywalkowych

W przypadku baterii umywalkowych na rynku można spotkać szeroki asortyment przeróżnego rodzaju typów i modeli. Z jednej strony daje to możliwość odszukania niemal każdego, nawet najbardziej fantazyjnego produktu, ale z drugiej może sprawić, że podjęcie z pozoru prostej decyzji będzie się przeciągało w nieskończoność. Wybór baterii łazienkowych może się jednak okazać dużo łatwiejszy po zweryfikowaniu i poznaniu podstawowych rodzajów baterii oraz ich zastosowania. Dzięki temu prostszym będzie dostosowanie baterii do głębokości umywalki lub wanny, estetyki pomieszczenia oraz innych wymagań.


Jaka bateria?

W pierwszej kolejności baterie dzieli się na modele naścienne oraz sztorcowe, inaczej stojące. Pierwsze z nich, kiedyś bardzo popularne, są przeznaczone do montażu w ścianie nad wanną albo umywalką. Dzisiaj bardzo często się z nich rezygnuje - montaż takiej baterii należy przede wszystkim zaplanować wcześniej, już na etapie prac przedwykończeniowych, i odpowiednio wprowadzić króćce przyłączeniowe. Przestrzeń pomiędzy dwoma wyjściami nie powinna przekraczać piętnastu centymetrów, natomiast wyjście ciepłej wody ma znajdować się po lewej stronie. Odległość między armaturą a baterią nie powinna przekraczać siedemnastu centymetrów.

Dużo większym zainteresowaniem cieszą się w ostatnim czasie modele stojące, sztorcowe. Można je bowiem w prosty sposób i na dowolnym etapie budowy czy remontu umieścić na krawędzi zlewozmywaka lub w blacie, w specjalnie wykonanym w tym celu otworze. Średnica tych otworów zwykle ma od 28 do 35 milimetrów. Dodatkowo najczęściej kupowane umywalki są już wyposażone w gotowe otwory. W tej sytuacji wystarczy po prostu dobrać baterię do konkretnej średnicy.


Liczba uchwytów

Na rynku można wyróżnić baterie jedno- i dwuuchwytowe. W przypadku tych drugich temperaturę strumienia reguluje się za pomocą pokręteł ciepłej i zimnej wody. Ustawienie odpowiedniej temperatury w ten sposób może czasem trwać nawet kilka minut. Dodatkowo w instalacji wodnej, bez względu na to, czy wodę podgrzewa się z miejskiej sieci ciepłowniczej czy też w kotle lub termie, występują różnice w temperaturze i ciśnieniu. Tym trudniej o szybkie i zadowalające wyregulowanie temperatury. - Generalnie w projektach współczesnych łazienek trudno znaleźć baterie dwuuchwytowe. Są one nieekonomiczne, a często również niewygodne w użytkowaniu. Nikt nie chce tracić kilku minut na doprowadzenie temperatury wody do stanu umożliwiającego wzięcie kąpieli czy prysznica. Nowe baterie dwuuchwytowe kupuje się najczęściej wtedy, kiedy trzeba wymienić te już zużyte, a w najbliższej przyszłości nie ma planów dostosowania przyłączy do nowoczesnych baterii - tłumaczy specjalista studia łazienek SANITAR z Płocka.

Baterie z jednym uchwytem zalicza się do wygodniejszych w użytkowaniu. Z ich pomocą można szybciej i łatwiej ustawić odpowiednią temperaturę. To z kolei niesie ze sobą oszczędności - zarówno czasu, jak i wody. Kupując taki model baterii, warto zwrócić uwagę na głowicę. Najlepsza będzie suwakowa, ceramiczna, wyposażona w filtr chroniący przed rdzą.


Nowocześnie i wygodnie

Na przestrzeni ostatnich lat, dzięki użyciu nowych technologii, do powszechnej sprzedaży weszły m.in. baterie termostatyczne. Ich modele są wyposażone w podwójne pokrętła - jednym z nich reguluje się temperaturę wody, drugi natomiast służy do ustawiania natężenia strumienia. Temperaturę w takich bateriach reguluje się zresztą rzadko, co generuje jeszcze większe oszczędności. Pokrętła są doposażone w blokadę przed zwiększeniem jej ponad 38 st. co czyni je bezpiecznymi w użyciu dla małych dzieci. Zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej w łazienkach pojawiają się baterie bezdotykowe, działające automatycznie. Pozwalają nie tylko zaoszczędzić energię, wyłączając wodę natychmiast po zakończeniu mycia rąk. Ograniczają też przenoszenie bakterii dzięki wyeliminowaniu kontaktu dłoni z powierzchnią baterii. Z bogatą ofertą przeróżnych typów baterii można się zapoznać m.in. na stronie internetowej sanitarplock.pl.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz