Artykuł sponsorowany

Żywotność opony – kiedy wymienić opony na nowe?

Żywotność opony – kiedy wymienić opony na nowe?

Normy techniczne wyraźnie wskazują, że bieżnik opony musi być grubszy niż 1,6mm. Większość producentów opon zaleca, aby przeprowadzić wymianę nie później niż przy starciu do głębokości 3mm. Im wyższe zużycie bieżnika, tym słabsza przyczepność i większe ryzyko utraty kontroli nad pojazdem w czasie jazdy w niesprzyjających warunkach. Jeżeli nie chcesz narażać siebie i swoich bliskich, nie lekceważ tych zaleceń.

Wiek opony – dlaczego jest taki istotny?

Kierowcy często nie zwracają uwagi na stan opon i dowiadują się o upływie terminu ich żywotności, kiedy dojdzie do incydentu drogowego – wypadku albo utraty kontroli nad pojazdem. Data produkcji umieszczona jest na boku opony za symbolem DOT – 3 lub 4 cyfry z dodatkowym wytłoczeniem to dokładny termin. Opony wyprodukowane po roku 2000 mają czterocyfrowe oznaczenie, starsze modele mają wytłoczenia na trzech cyfrach.

W przypadku ciągów 4-cyfrowych pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, a dwie następne – rok produkcji. 

Jak ocenić żywotność opon?

Żywotność opon to kwestia indywidualna, dlatego podstawą jest trzeźwa ocena stanu technicznego ogumienia.  Opony stare, sparciałe, wyraźnie zużyte, stanowią zagrożenie dla ruchu drogowego i nie mają żadnych właściwości trakcyjnych.  W przypadku opon, których głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm, przyczepność pojazdu jest znaczeniem obniżona, zaś droga hamowania – wydłużona. W przypadku opon zimowych granica głębokości przerw między blokami nie powinna być mniejsza niż 4 mm, zaś w ogumieniu letnim – 3 mm.

Każda opona jest wyposażona w licznik zużycia bieżnika TWI  oznaczony znakiem trójkąta. W niektórych  nowszych modelach widnieją dodatkowe symbole, które pokazują faktyczny stan zużycia opony. To bardzo przydatna funkcjonalność  dla kierowców, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad bezpieczeństwem swojego auta. Aby mieć pewność, że opony nadają się do dalszego użytkowania, warto przeprowadzać okresowe badania w sprawdzonym serwisie, takim jak Dominik Filipek Auto Holowanie Mechanika i lakiernictwo samochodowe.

Czy nieużywane opony mogą się zestarzeć?

Brak eksploatacji jest równie częstą przyczyną szybkiego starzenia się opon co zbyt intensywne użytkowanie. Opony, zamontowane w samochodzie, który przez dłuższy czas nie był używany, ulegają samoistnemu odkształceniu i szybciej tracą żywotność. Utrata właściwości jezdnych może nastąpić także wtedy, gdy ogumienie jest składowane niezgodnie z zaleceniami producenta i w miejscu do tego nieprzystosowanym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz