Artykuł sponsorowany

Zużyte kable jako wyjątkowe źródło wartościowych metali

Zużyte kable jako wyjątkowe źródło wartościowych metali

Funkcjonowanie współczesnego świata opiera się w głównej mierze na elektryczności oraz systemach i urządzeniach, dla których medium to jest główną siłą napędową. Nie należy przy tym zapominać, że coraz nowsze technologie oraz rosnąca ilość tego typu urządzeń, powoduje znaczny i ciągły wzrost ilości odpadów elektrycznych oraz elektronicznych. Jednym z takich odpadów są różnego rodzaju kable, bez których nie sposób wyobrazić sobie działania zdecydowanej większości systemów, sprzętów i urządzeń. Na szczęście zużyte kable odpowiednio zagospodarowane, mogą stać się źródłem cennych metali.

Drugie życie zużytych kabli

Niewykorzystane lub zużyte kable to dla wielu z nas zwykłe śmieci, które bardzo często zalegają w domach, piwnicach lub na strychach. Jest to także odpad generowany przez większość gałęzi gospodarki. Na szczęście ze zużytych przewodów można odzyskać niezwykle wartościowe metale, takie jak miedź i aluminium. Warto bowiem pamiętać, że recyklingowi mogą zostać poddane kable różnego rodzaju – od tych, które wykorzystujemy w naszych domach (sprzęty RTV, AGD, komputerowe, itp.), poprzez przewody stosowane w szeroko pojętych instalacjach elektrycznych, elektronicznych lub teleinformatycznych, aż po kable energetyczne z linii przesyłowych, napowietrznych bądź podziemnych. Właściwości miedzi i aluminium sprawiają, że są one doskonałymi przewodnikami ciepła oraz prądu. Dodatkowo są to materiały bardzo wytrzymałe i jednocześnie plastyczne, dzięki czemu można je dowolnie formować. Wszystko to razem sprawia, że trudno znaleźć lepsze tworzywo do wyrobu kabli, o czym świadczy wykorzystanie powyższych surowców na masową skalę do produkcji wszelkich przewodów. Nie należy przy tym zapominać, że prawidłowo przeprowadzony recykling zużytych kabli umożliwia niemalże całkowite odzyskanie miedzi i aluminium, bez jakichkolwiek strat na ich jakości czy właściwościach. Pozwala to na późniejsze wykorzystanie uzyskanego w ten sposób materiału do produkcji nowych kabli.

Recykling kabli pod lupą

Proces, którego efektem jest odzyskanie metali ze zużytych kabli i przewodów, przebiega wieloetapowo. Niemniej jednak najczęściej pierwszym etapem jest dostarczenie tego typu materiałów do wybranego skupu złomu, np. firmy Złomdar Dariusz Szczepański. Biorąc pod uwagę różnorodność materiałową i fakt, że kable składają się z różnych elementów (otulina, izolacja i metalowy rdzeń), kolejnym krokiem jest rozdzielenie poszczególnych składników w taki sposób, aby wyizolować czysty metal. Następnie uzyskany materiał trafia do specjalistycznego młyna (rozdrabniacza), który pozwala nadać przetwarzanym kablom odpowiednią formę granulatu składającego się z niewielkich elementów. Na tym etapie wyodrębniana jest miedź oraz aluminium, które następnie trafiają na specjalne stoły separacyjne. Tam są oddzielane ostatecznie i przeznaczane do ponownego przetworzenia
w procesie recyklingu.

Szeroko pojęty recykling, w tym także zużytych kabli, to proces mający ogromne znaczenie od strony ekologicznej, który pozwala pozyskiwać wartościowe metale znacznie taniej i z mniejszą szkodą dla środowiska niż w przypadku wydobywania rud naturalnych. Dlatego też zamiast gromadzić zbędne kable i przewody warto odwiedzić skup złomu, co z jednej strony pozwoli nam dołożyć swoją „cegiełkę” do działań związanych z ochroną środowiska, z drugiej zaś umożliwi uzyskanie wymiernych korzyści materialnych w postaci pojawienia się konkretnej gotówki w naszym portfelu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz