Artykuł sponsorowany

Znaczenie i zasady utylizacji elektrośmieci

Znaczenie i zasady utylizacji elektrośmieci

W Polsce generowanych jest rokrocznie kilkaset tysięcy ton elektrośmieci i można się spodziewać, że ta ilość będzie narastać. Taki stan rzeczy stanowi pokłosie dynamicznego rozwoju branży elektronicznej. Wzrost produkcji sprzętów i urządzeń przekłada się między innymi na wzrost liczby zużytych przedmiotów, które należy właściwie utylizować. Na czym polega proces utylizacji? Kiedy znajduje zastosowanie?

Zasadność procesu utylizacji

Utylizacja elektrośmieci polega na usunięciu ze sprzętu elektronicznego elementów groźnych dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Za szkodliwe uznaje się głównie substancje i pierwiastki ciężkie takie jak ołów, rtęć, chrom czy kadm. Gdzie je znajdziemy? Między innymi w bateriach, akumulatorach, kineskopach telewizyjnych czy też tonerach drukarskich. Bezmyślne porzucenie tak niepozornych elementów może przyczynić się do trwałego skażenia ogromnych obszarów gleb i wód. To sytuacja, która nie leży w niczyim interesie.

Recykling elektrośmieci

Niektóre części sprzętów i urządzeń nie zawierają substancji szkodliwych. Zaliczają się do nich na przykład obudowy, kable czy podzespoły elektroniczne. Takie elementy można ,,odzyskać” do ponownego przetworzenia – w celu wyprodukowania od nowa tych samych lub zupełnie innych wyrobów. Odzyskowi podlegają przede wszystkim cenne metale, w tym miedź, aluminium, srebro i złoto. Z tego względu, w procesie produkcyjnym nie musimy wciąż eksploatować nowych surowców. Wystarczy wykorzystać te, których użyto wcześniej.

Czy wolno utylizować na własną rękę?

Samodzielny demontaż elektrośmieci jest stanowczo zabroniony! Proces przeprowadzony amatorsko może doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska i narazić na szwank nasze zdrowie. Ponadto, takie praktyki podlegają sankcjom karnym. W świetle aktualnych przepisów, za demontaż poza wyspecjalizowanym zakładem grozi kara grzywny od 2 do nawet 100 tysięcy złotych. Skorzystanie z pomocy specjalistów jest zatem nieodzowne.

Miejsca utylizacji elektrośmieci

Zużyty sprzęt możemy dostarczyć w kilka różnych miejsc. Należą do nich między innymi okresowo powstające punkty zbiorcze, sklepy z artykułami elektronicznymi, skupy złomu i elektroniki oraz profesjonalne firmy, świadczące usługi utylizacji przedmiotów takich jak komputery czy sprzęt AGD. Przedsiębiorstwem tego typu jest na przykład KN MEBLE z Warszawy (firma zajmuje się również przetwarzaniem zbędnego sprzętu biurowego).

Dlaczego to się opłaca?

Nie ulega wątpliwości – utylizacja elektrośmieci przynosi wielkie korzyści nam wszystkim. Unieszkodliwianie niebezpiecznych substancji i odzysk surowców to procesy pełniące kluczową rolę w ochronie środowiska naturalnego. Warto mieć to na uwadze i nie wyrzucać zużytego sprzętu w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dzięki odpowiedzialnej postawie, uczynimy nasze otoczenie milszym do życia – nie tylko dla siebie, ale i dla innych.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz