Artykuł sponsorowany

Znaczenie automatyzacji dla współczesnych procesów produkcyjnych

Znaczenie automatyzacji dla współczesnych procesów produkcyjnych

Sterowanie procesem produkcji umożliwia poprawienie wydajności, produktywności, niezawodności oraz bezpieczeństwa przeprowadzanych operacji. Odpowiednie zautomatyzowanie ułatwia osiąganie limitów i ich dostosowywanie do bieżących potrzeb. Dodatkowo wiele operacji jest na tyle złożonych, że ręczne sterowanie nimi jest utrudnione. Jakie jeszcze zalety się z nią wiążą? Wyjaśniamy niżej.

Wyższa wydajność energetyczna

Operacje produkcyjne wymagają wykorzystania dużej ilości energii. Zmniejszenie jej poziomu pozwala nie tylko obniżyć koszty, ale też pozytywnie wpływa na środowisko. Automatyzacja pozwala przewidywać operacje, ale też zyskać dostęp do szczegółowych informacji o zużyciu energii elektrycznej. W ten sposób można łatwo wytypować czynniki wpływające na zwiększone koszty eksploatacji i zoptymalizować procesy.

Obniżenie strat i liczby błędów

Zastosowanie automatyzacji w operacjach wpływa również na zmniejszenie liczby danych wprowadzanych ręcznie. Dzięki temu można wykonywać większą liczbę zadań i korzystać z narzędzi analizy. Te z kolei pozwalają znaleźć sposoby zmniejszenia ilości odpadów – wyjaśnia ekspert z warsztatu Fach-Met Rabowice. Dodaje, że nowoczesne systemu eliminują również ludzkie błędy, a w konsekwencji obniżają koszty związane ze zmarnowanymi materiałami czy zwrotami.

Zwiększenie produktywności

Ważną zaletą automatyzacji jest także zwiększenie produktywności. Automatyczne systemy umożliwiają wprowadzanie danych, przeprowadzanie analiz i wielu innych. Pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To właśnie dlatego przetwarzanie i analizowanie produkcji przebiegają sprawnie i nie wymaga tak dużej ingerencji pracownika. Dzięki temu produktywność, wysyłka i zyskowność przedsiębiorstwa ulegają poprawie. Dodatkowo bezproblemowy dostęp do danych ułatwia szybkie wprowadzanie niezbędnych zmian.

Poprawa jakości

Automatyczne sterowanie procesami to także sposób na poprawienie jakości produktów. Ulepszona kontrola jakości i mniejsza liczba popełnianych błędów sprawia, że zauważenie nawet najmniejszych nieprawidłowości jest bezproblemowe. Im większy stopień zautomatyzowania produkcji, tym mniejsze ryzyko wystąpienia błędów w realizowanych procesach. Wdrożone systemu kontroli ułatwiają także znalezienie najlepszych sposobów na ulepszenie produkcji.

Automatyzacja procesów produkcyjnych pozwala zoptymalizować działanie wielu firm działających w różnych branżach. Dostępne systemy mogą być stosowane w różnych celach. Sprawdzą się nie tylko w obróbce metali, ale też przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, motoryzacyjnym i wielu innych.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz