Artykuł sponsorowany

Zmiany w przepisach dotyczących ocieplania dachów

Zmiany w przepisach dotyczących ocieplania dachów

Budowanie domu nie jest przypadkowym procesem – wymaga uwzględnienia wielu norm i zaleceń, które narzucają przepisy budowlane. Dotyczą one również parametrów ocieplenia budynków oraz ich dachów, które zwykle generują najwięcej ciepła. Od stycznia 2017 roku przed projektantami i wykonawcami stawiane są w tym zakresie nowe, znacznie ostrzejsze wymagania.

UE w poszukiwaniu metod oszczędzania energii

Ostatnie dziesięciolecia współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej to okres stałego poszukiwania sposobów oszczędzania energii i ochrony środowiska. Systematycznie uświadamiamy sobie, że zapasy paliw kopalnych powoli wyczerpują się, a korzystanie z węgla czy ropy naftowej powoduje powolną degradację otoczenia. To z kolei przyczynia się do podejmowania przez Unię Europejską szeroko zakrojonych działań, które z jednej strony prowadzą do poszukiwania tanich źródeł odnawialnych, a z drugiej – do oszczędzania energii.

Budownictwo jedno- i wielorodzinne wbrew pozorom pochłania ogromne ilości paliw – są niezbędne do zapewnienia ogrzewania. To wystarczająca przesłanka do wprowadzania różnych obostrzeń, także w sferze ocieplania budynków. Mają one na celu zmniejszenie strat energetycznych, a w konsekwencji mniejsze zużycie paliw i niższe nakłady na ogrzewanie.

Jednym z najbardziej wrażliwych elementów budynku jest dach. Specjaliści oceniają, że może on być powodem nawet 30% strat energii cieplnej całego budynku. Wynika to zarówno z jego dużej powierzchni, jak i wystawienia jej na bezpośrednie działanie wiatru, opadów i zalegającego śniegu. Aby zapobiec stratom ciepła, specjalizująca się w ocieplaniu dachów firma Izolacje Pluimers Sp. z o.o. wykonuje termoizolacje z wykorzystaniem nowoczesnych i wyjątkowo skutecznych materiałów. Zaliczają się do nich pianka poliuretanowa o gęstości ok. 60 kG/m3, a także stosowane w ociepleniach wewnętrznych wełna mineralna i celuloza.

Nowe wymagania budowlane

Od lat 80. ubiegłego wieku zauważa się stałą tendencję do zmniejszania współczynnika przenikania ciepła, jaki obowiązuje dla dachów w domach jednorodzinnych. Cztery dekady wstecz wynosił on 0,70 W/m²K. Nowe przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 2017 roku, dopuszczają już współczynnik przenikania ciepła na poziomie nie większym niż 0,18 W/m²K. Co ważniejsze, tendencja spadkowa utrzymuje się nadal, a ostatecznym założeniem jest dalsze obniżenie parametru w 2021 roku do 0,15 W/m²K.

Jednym z efektów nowych przepisów będzie wyższy koszt wykonania ocieplenia, który będzie wynikał z konieczności stosowania grubszych warstw izolacji. Firmy, które usługowo wykonują termoizolacje dachów budynków oferują jednak iniekcyjne metody wtryskiwania pianki poliuretanowej, którą można też stosować zewnętrznie na powierzchnię dachu. Pianka PUR wykazuje wyjątkową właściwość rozprężania się aż do maksymalnego wypełnienia całej przestrzeni, dlatego też ilość wykorzystanego materiału będzie tylko nieznacznie większa niż przy standardowym ociepleniu. Z drugiej strony łatwo zauważyć, że koszty poniesione na dodatkowe docieplenie dachu szybko zwrócą się w postaci oszczędności na ogrzewaniu. Cieplejszy dach to cieplejszy dom, a to oznacza, że potrzebna będzie mniejsza ilość paliwa do zapewnienia we wnętrzach temperatur na poziomie odczuwalnego komfortu termicznego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz