Artykuł sponsorowany

Zjeżdżalnia jako obowiązkowy element placów zabaw 

Zjeżdżalnia jako obowiązkowy element placów zabaw 

Trudno sobie wyobrazić plac zabaw bez zjeżdżalni. Przecież każde dziecko chce poczuć wiatr we włosach i przypływ emocji podczas zjazdu! Z tego powodu zjeżdżalnie znajdziemy niemal wszędzie: w przedszkolach, parkach, miejskich skwerkach, na osiedlach czy w prywatnych ogrodach. Każdy producent placów zabaw wie przecież doskonale, że zjeżdżalnia jest niezbędnym elementem wyposażenia tego typu miejsc, dokłada więc wszelkich starań, aby była ona jak najbardziej atrakcyjna i zapewniała godziny wspaniałej zabawy. Z tego powodu na rynku znajdziemy wiele rodzajów zjeżdżalni. Zobaczmy, czym warto się kierować przy ich wyborze, by uszczęśliwić bawiące się na placu zabaw dzieci.

Na czym polega fenomen zjeżdżalni? 

Siła przyciągania zjeżdżalni tkwi w jej prostocie – kawałek nachylonego pod odpowiednim kątem śliskiego metalu czy plastiku. Niby nic nadzwyczajnego, a ile daje radości! Wiele dzieci potrafi się na niej bawić godzinami. Już samo wspinanie się na wierzchołek dostarcza emocji i satysfakcji, gdy na rodziców i całe otoczenie można dla odmiany spojrzeć z góry. Sam ślizg w dół może być łagodnym zjazdem lub szalonym pędem, wymagającym pewnej dawki odwagi i podnoszącym poziom adrenaliny. A po bezpiecznym wylądowaniu na ziemi po prostu trzeba zjechać jeszcze raz!

Wciągająca zabawa na zjeżdżalni ma wiele plusów z punktu widzenia rozwoju sprawności fizycznej dziecka, a także kompetencji społecznych. Nieustanne podchodzenie w górę wyrabia kondycję i zwiększa koordynację ruchową, a to, że zwykle do zjeżdżania ustawia się kolejka, uczy cierpliwości, czekania na swoją kolej i współpracy z innymi dziećmi. Ponadto samo przebywanie i ruch na świeżym powietrzu (nie tylko w ciepłe i słoneczne dni) podnoszą odporność i hartują młode organizmy.

Proste, zakręcone, falowane – jaką zjeżdżalnię wybrać? 

Zjeżdżalnia to w zasadzie nieskomplikowana konstrukcja, na rynku znajdziemy jednak wiele jej wariacji. Urządzenia mogą być wykonane z metalu lub utwardzonych tworzyw sztucznych, a same ślizgi różnią się długością, kątem nachylenia i budową – mogą być proste, zakręcone, falowane lub zamknięte, w formie tunelu.

Ślizg bywa zestawiony jedynie z drabinką lub schodkami bądź stanowi element większej konstrukcji, na przykład w połączeniu z tunelem, ścianką wspinaczkową, mostem zwodzonym, domkiem na drzewie... Im bardziej złożone urządzenie, tym więcej opcji zabawy dla dzieci w różnym wieku!

Wybierając zjeżdżalnię, trzeba mieć na uwadze wiek dzieci, które będą z niej korzystać. Dla maluchów poniżej 3 roku życia poleca się krótkie ślizgi o łagodnym nachyleniu, wysokich ściankach bocznych i szerokich stopniach z poręczami. Przedszkolaki i starsze dzieci potrzebują natomiast dłuższych i bardziej stromych zjeżdżalni – nawet 3-metrowych, o najwyższym punkcie na wysokości około 1,5 metra – podpowiada specjalista z Freekids, firmy produkującej place zabaw i sprzęty dla dzieci.

Właściwości bezpiecznej zjeżdżalni 

Zjeżdżalnia, jak każdy element drewnianego czy też metalowego placu zabaw, musi być przede wszystkim bezpieczna, co potwierdza certyfikat zgodności z normą PN-EN 1176. Atestowana zjeżdżalnia jest stabilna, wykonana z trwałych materiałów, odporna na działanie warunków atmosferycznych oraz pozbawiona ostrych krawędzi i wystających zakończeń. Drabinka czy schodki powinny mieć barierki, podobnie jak platforma na górze – to ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, które mogą stracić równowagę (lub zostać popchnięte) i spaść.

Dla zachowania bezpieczeństwa ważne jest również podłoże, które w strefie lądowania musi dobrze amortyzować – sprawdza się tutaj piasek, wióry, drobny żwirek lub podłoże z płyt gumowych. Montując zjeżdżalnię, należy ściśle trzymać się instrukcji i zaleceń jej producenta oraz zastosować odpowiednio dużą strefę bezpieczeństwa – jej rozmiar jest podany w karcie technicznej produktu. Zjeżdżalnie metalowe, które nagrzewają się w słoneczne dni, najlepiej ustawiać w cieniu lub w takim miejscu, by ograniczyć padanie promieni słonecznych. Każde urządzenie zabawowe należy również regularnie konserwować i poddawać kontroli – w tym tej pomontażowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz