Artykuł sponsorowany

Zgorzel traw - rodzaje, zwalczanie, zapobieganie

Zgorzel traw - rodzaje, zwalczanie, zapobieganie

Każdy chciałby cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem. Trawa jest jednak narażona na różne choroby, które prowadzą do występowania przebarwień i przesuszenia, a także zmniejszenia bujności trawnika. Jednymi z najczęściej występujących chorób traw są choroby zgorzelowe wywoływane przez grzyby: zgorzel fuzaryjna traw, zgorzel podstawy źdźbła oraz zgorzel siewek traw.

Zgorzel fuzaryjna traw

Zgorzel fuzaryjna traw to choroba powodowana przez grzyby Fusarium spp. Występuje przede wszystkim w ciepłych miesiącach, po dużych opadach deszczu oraz gdy trawnik jest zbyt obficie nawadniany. Patogen poraża podstawę źdźbła oraz korzenie – przybierają one brązowo-czarną barwę, gniją, a w końcu zamierają. Na trawniku pojawiają się plamy w różnych kształtach – smug, placków, okręgów czy pierścieni. W przypadku stwierdzenia objawów fuzaryjnej zgorzeli traw trzeba działać jak najprędzej, zwłaszcza gdy panuje wysoka wilgotność powietrza. Należy przede wszystkim unikać przenawożenia azotem, gdyż pierwiastek ten sprzyja rozwojowi grzyba. Trzeba też zadbać o odpowiednie podlewanie trawnika, nie dopuszczając do jego nadmiernego nawodnienia.

Zgorzel podstawy źdźbła

Inną chorobą grzybową traw jest zgorzel podstawy źdźbła. Wywołuje ją grzyb Gaeumannomyces graminis. Atakuje najczęściej pod koniec lata, jesienią lub zimą, zarówno trawnik z rolki, jak i z siewu, które rosną na glebach piaszczystych z dużą zawartością wapnia. Najbardziej narażonym gatunkiem jest mietlica. Jej objawami są na początku niewielkie, ale powiększające się zagłębienia w darni, które przyjmują lekko brązowawy kolor, później przybierają kształt pierścieni. Po pewnym czasie trawa zaczyna zamierać, co prowadzi do tworzenia się pustych dziur w trawniku. W celu przeciwdziałania wystąpieniu zgorzeli podstawy źdźbła należy zadbać o odpowiednie nawożenie oraz utrzymywanie odpowiedniego pH gleby. Wiosną trzeba zaś usunąć pokrywy zalegającego filcu. Nie można również zbyt obficie podlewać trawy.

Zgorzel siewek traw

Zgorzel siewek traw jest kolejną chorobą grzybową. Wywołują ją grzyby Pythium spp. Jej rozwojowi sprzyja wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza, ale grzyb jest w stanie porazić także trawę znajdującą się pod pokrywą śnieżną. Atakowane są zarówno siewki, czyli rośliny młode, jak i starsze okazy, które są osłabione. Często występuje w następstwie innych chorób. Objawami zgorzeli siewek traw są plamy na trawnik. Wokół nich po pewnym czasie pojawia się biała, watowata grzybnia, a na liściach można dostrzec warstwę śluzu. Trawa zaczyna wypadać, bo korzenie nie trzymają się podłoża.

Jak postępować w przypadku zauważenia objawów zgorzeli siewek traw? W razie zaobserwowania objawów zgorzeli siewek traw trzeba działać równie szybko co w przypadku innych chorób zgorzelowych. Należy unikać nadmiernego nawożenia azotem i kontrolować odczyn pH gleby, by nie był zbyt wysoki – wyjaśnia specjalista z firmy Xero Flor, która zajmuje się produkcją trawy w rolkach. Podczas upałów trawę najlepiej podlewać rano, aby mogła szybko obeschnąć. Z kolei przy zakładaniu trawnika należy zadbać o zachowanie odpowiedniej gęstości oraz głębokości siewu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz