Artykuł sponsorowany

Zespoły łożyskowe ze stali nierdzewnej – rodzaje i zastosowanie

Zespoły łożyskowe ze stali nierdzewnej – rodzaje i zastosowanie

Łożyska i zespoły łożysk wykonane ze stali nierdzewnej mają zastosowanie w wielu dziedzinach, ze względu na ich podwyższoną wytrzymałość i liczne zalety. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zespołów łożyskowych, różniących się konstrukcją oraz przeznaczeniem. Dowiedz się więcej o zastosowaniu nierdzewnych zespołów łożyskowych w różnych gałęziach przemysłu.

Czym są zespoły łożyskowe?

Zadaniem łożyska jest zmniejszenie tarcia, poprzez przełożenie ruchu dwóch elementów konstrukcji na ruch obrotowy. Pozwala to zmniejszyć tarcie, umożliwia płynną i cichą pracę elementów urządzenia, a co za tym idzie, jest rozwiązaniem stosowanym w wielu maszynach i urządzeniach. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów łożysk, a także zespołów łożyskowych o szczególnym zastawaniu. Zespoły takie przeznaczone są do zabudowy i wykorzystuje się je w  miejscach szczególnie wymagających, na przykład w zanieczyszczonych środowiskach. W skład zespołu łożyskowego wchodzą:

  • łożysko toczne,
  • oprawa,
  • koszyk,
  • smarowniczki,
  • kuliste gniazdo,
  • osłona z tworzywa przemysłowego lub ze stali.

Zespoły takie mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, jednak na szczególną uwagę zasługują nierdzewne zespoły łożyskowe, które doskonale sprawdzają się podczas pracy w ekstremalnych i nieprzyjaznych dla metali warunkach. Duży wybór tych części znajdziesz w Hurtowni przemysłowej Tech-Mech, specjalizującej się w sprzedaży łożysk, zespołów łożyskowych oraz pierścieni Seggera i kurtyn paskowych.

Rodzaje zespołów łożyskowych

Jednym z najważniejszych elementów zespołu łożyskowego jest łożysko toczne. Pod tym względem części te podzielić możemy na modele kulkowe poprzeczne, modele baryłkowe, modele stożkowe, a także zespoły łożyskowe, których wewnętrzna część obudowy oraz zewnętrzna powierzchnia pierścienia mają sferyczny kształt.

Co więcej, na rynku dostępne są także dwa rodzaje opraw – dzielone oraz niedzielone. Oprócz tego wyróżnić możemy też zespoły kołnierzowe, blaszane, stojąco-wiszące – w zależności od ich kształtu.

Zastosowanie zespołów łożyskowych ze stali nierdzewnej

Zespoły łożyskowe znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach przemysłowych, narażonych na wysokie obciążenia i niskie prędkości. Wykonane ze stali nierdzewnej elementy wykorzystuje się do zadań specjalnych. Ze względu na fakt, że poprzez ich zabudowę doskonale chronią elementy urządzenia przed zanieczyszczeniami, zespoły te często wykorzystywane są m.in. w przemyśle górniczym, rolniczym oraz budowlanym.

Wykorzystanie do budowy tych części stali nierdzewnej sprawia, że zespoły łożysk z powodzeniem mogą być stosowane również w miejscach wilgotnych – na przykład w przemyśle spożywczym, chemicznym, zakładach przetwórstwa mięsnego czy w działach z maszynami do pakowania żywności. Świetnie sprawdzą się one również w branży medycznej, włókienniczej oraz w przemyśle morskim.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz