Zespół policystycznych jajników, a ciąża

Zespół policystycznych jajników, a ciąża

Zespół policystycznych jajników jest jedną z przyczyn niepłodności u kobiet w wieku rozrodczym. W przebiegu zaburzenia owulacja występuje bowiem zbyt rzadko lub całkowicie zanika. Rozpoznanie PCOS nie oznacza jednak, że kobieta nie ma możliwości zajścia w ciążę. Dowiedz się, czym jest zespół policystycznych jajników, jak wpływa na zapłodnienie i w jaki sposób przebiega leczenie tego zaburzenia.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dlaczego PCOS utrudnia się zajście w ciążę?

Szacuje się, że zespół policystycznych jajników dotyka około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Przyczyna tego zaburzenia nie została do końca wyjaśniona. PCOS rozwija się na skutek skomplikowanych zaburzeń metabolicznych, które najprościej można określić jako nadmierny wpływ męskich hormonów na czynność jajnika, który nie jest w stanie przygotować zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej.

Zaburzona gospodarka hormonalna powoduje, że zwiększenie ilości drobnych, niedojrzałych pęcherzyków uniemożliwiających owulację. U kobiet z prawidłowym cyklem co około 14 dni przed wystąpieniem miesiączki uwalnia się pęcherzyk Graffa. Jednak u kobiet chorujących na PCOS jajniki nie wytwarzają wystarczającej ilości progesteronu, aby wystąpił normalny cykl menstruacyjny.

PCOS nie oznacza, że kobieta nie ma szans na ciążę

Rozpoznanie zespołu policystycznych jajników przez ginekologa nie oznacza jednak, że kobieta nie ma szans na naturalne poczęcie dziecka. Dużo zależy od stopnia i rodzaju zaburzeń. Wiele kobiet, u których przebieg choroby jest łagodny, nie potrzebuje specjalistycznego leczenia i mimo rzadszych owulacji bez większych problemów zachodzi w ciążę. Jednak są również pacjentki, które wymagają farmakoterapii lub zastosowania wspomaganego rozrodu, by doszło do zapłodnienia.

Niestety, należy też pamiętać, że u kobiet z PCOS istnieje większe ryzyko poronienia a także pojawienia się cukrzycy ciążowej, co może stanowić zagrożenie zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwijającego się dziecka. W przypadku pojawienia się torbieli na jajnikach należy też systematycznie sprawdzać ewentualne zmiany ich rozmiaru. Zazwyczaj są one niegroźne, lecz jeśli są duże, mogą stanowić zagrożenie w trakcie ciąży, ponieważ w przypadku ich pęknięcia może dojść do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Rozpoznanie i leczenie zespołu policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników może nasilać się z upływem lat, dlatego bardzo istotna jest wczesna diagnoza zaburzenia. W przypadku zdiagnozowania PCOS  niekiedy wystarczy modyfikacja stylu życia, zmiana diety i wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, aby poprawić funkcjonowanie organizmu w zakresie płodności.

Dobór leczenia uzależniony jest od wielu czynników. Jeśli pacjentka wymaga wsparcia farmakologicznego, wprowadza się odpowiednie leki, które mają na celu regulację cyklu miesięcznego i przywrócenie owulacji, bez której nie może dojść do zapłodnienia. W celu minimalizacji negatywnego wpływu PCOS na płodność prowadzi się też różnego rodzaju terapie i metody zabiegowe np. laparoskopię.

Nie bez znaczenia jest również wiek kobiet, które starają się o dziecko i cierpią na PCOS. W takim przypadku nie warto odkładać poczęcia na później. Jeśli leczenie nie przynosi skutku, wyjściem może być zastosowanie metody in vitro.

Masz PCOS? Koniecznie sprawdź inne przyczyny niepłodności

W przypadku pań z zespołem policystycznych jajników, które bezskutecznie starają się o dziecko, istotne jest również zweryfikowanie, czy poza PCOS istnieją również inne zaburzenia mogące powodować niepłodność. Może to być np. niedrożność jajowodów lub słabe parametry nasienia u partnera. Pełna diagnostyka pary, zarówno mężczyzny, jak i kobiety, jest kluczowa w przypadku pojawienia się problemów z uzyskaniem ciąży i pozwala zdecydować o odpowiednich metodach leczenia.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz