Artykuł sponsorowany

Zastosowanie tworzyw sztucznych w przemyśle motoryzacyjnym

Zastosowanie tworzyw sztucznych w przemyśle motoryzacyjnym

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że tworzywa sztuczne to materiały przyszłości. Nowoczesne metody produkcji oraz obróbki oznaczają ich coraz lepsze przystosowanie do pełnienia różnych funkcji. Obecnie powstają z nich elementy, które znajdują zastosowanie w niemal każdej branży. Z tworzyw sztucznych chętnie korzysta przemysł motoryzacyjny. Jak są one wykorzystywane przy produkcji samochodów? Oto, co warto wiedzieć.

Dlaczego tworzywa sztuczne są tak popularne w branży motoryzacyjnej?

Zaawansowane technologie wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych pozwalają na osiągniecie doskonałych parametrów, jeżeli chodzi o ich wytrzymałość. Tak wykonane tworzywa mogą być odporne na czynniki pogodowe, środowiskowe, a także na uszkodzenia mechaniczne.

„Tworzywa sztuczne nie korodują. Dodatkowo nie są im w stanie zaszkodzić wilgoć oraz wysoka temperatura. Dzięki temu są tak wytrzymałe i przez bardzo długi okres zachowują swój estetyczny wygląd. To z uwagi na te cechy tworzywa sztuczne zostały docenione przez branżę motoryzacyjną” – mówi fachowiec z firmy HUBENY.

Nie bez znaczenia pozostaje także wyjątkowo niska masa tworzyw sztucznych. Lekka konstrukcja pojazdu zapewnia, że zamontowany w samochodzie silnik będzie działał dużo wydajniej. Ma to wpływ na możliwość osiągania większych prędkości, a jednocześnie na mniejsze zużycie paliwa oraz energii.

Jakie części do samochodów wykonuje się z tworzyw sztucznych?

Dane dotyczące liczby elementów z tworzyw sztucznych, które znajdują się w autach, mogą szokować. Auta mają zwykle aż 300 takich części. Ich łączna waga może natomiast wynosić nawet do 100 kilogramów.

Tworzywa sztuczne, ze względu na dobrą izolacyjność oraz sporą elastyczność, znalazły zastosowanie przy produkcji przewodów do układu paliwowego. Są obecne w komorze silnika i bagażnika. To z nich wytwarza się elementy, które są nieustanie narażane na czynniki zewnętrzne oraz zjawiska pogodowe, takie jak zderzaki, kołpaki, błotniki, ramki lusterek, reflektory, wszelkiego rodzaju listwy czy obudowy.

Elementy z tworzyw sztucznych są również z powodzeniem wykorzystywane wewnątrz samochodów. Wystarczy rozejrzeć się w jakimkolwiek aucie, by przekonać się, że to z nich wykonana jest większość części. Z tworzyw tych powstają m.in. wykładziny samochodowe. Są one niezbędne przy produkcji klamek wewnętrznych oraz podsufitek. To z nich jest zazwyczaj wykonana cała deska rozdzielcza. Doskonale sprawdzają się jako materiał do produkcji kierownic. Tworzywa sztuczne pozwalają także na stworzenie w autach małych, ale funkcjonalnych schowków.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz