Artykuł sponsorowany

Zastosowanie tlenu medycznego

Zastosowanie tlenu medycznego

Tlen to pierwiastek życiodajny. Nic dziwnego, że prędzej czy później musiał znaleźć zastosowanie w medycynie. A gdzie konkretnie? O tym przeczytasz w poniższym artykule.


Czym jest tlen

Tlen to życie. To pierwiastek biogenny. Bez niego nie ma co mówić o kluczowym dla funkcjonowania ludzkiego organizmu procesie oddychania. Niedobór tlenu w powietrzu atmosferycznym jest zagrożeniem dla życia. Co ciekawe, nadmiar tego pierwiastka (oddychanie czystym tlenem) jest również niebezpieczny. Dlaczego tlen jest tak ważny? Ponieważ jego niedobór powoduje prawdziwe spustoszenia w organizmie. Dochodzi do martwicy tkanek, a także do różnego rodzaju obrzęków. Antidotum w tym przypadku może być zastosowanie leczenia w komorze hiperbarycznej (o czym za chwilę).


Zastosowanie tlenu medycznego

Jedną z metod zastosowania tlenu w medycynie, jest użycie go w tzw. komorach hiperbarycznych. To niezwykłe urządzenie, w którym panuje wyższe ciśnienie niż to, z którym mamy do czynienia na co dzień, pomaga szczególnie pacjentom, u których występują oparzenia, bakteryjne zakażenia tkanek czy też trudno gojące się rany. Jest ona zbawienna także dla tych, którzy doznali zatrucia tlenkiem węgla.

Kolejnym przykładem zastosowania tlenu jest jego użycie w szeroko pojętej medycynie ratunkowej (szczególnie w nagłych przypadkach, w których serce i mózg są zagrożone niedotlenieniem). Tlen podawany jest między innymi pacjentom w hipotermii, wstrząsie oraz dotkniętym rozległymi urazami.

Warto wspomnieć w tym miejscu także o zastosowaniu leczenia tlenem u chorych cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). O wadze tego rodzaju terapii najlepiej świadczy fakt, iż osobom takim tlen w bezpośredni sposób przedłuża życie, nie mówiąc już o znaczącej poprawie jego jakości.


Źródła tlenu

Obecnie najczęściej stosowanym źródłem tlenu w szpitalach jest tlen w postaci ciekłej  zmagazynowany w zewnętrznym zbiorniku na terenie szpitala oraz tlen w butlach, połączonych w baterie butlowe. Tlen z butli i zbiornika poprzez rozprężalnie, gdzie zminiejszane jest ciśnienie do poziomu ok. 5bar rozprowadzany jest systemem rurociągów do poszczególnych obszarów szpitala (sal chorych, oddziałów IOM, bloków operacyjnych, itd.)

 

Obecne wymagania prawne mówią o trzech niezależnych źródłach dla tlenu w każdym ze szpitali. Tak więc obok zbiornika z tlenem najczęściej występuje dwie baterie butlowe. Wszystkie trzy źródła muszą być ze sobą połączone wraz z pełną automatyką przełączająca, w razie wyczerpania tlenu bądź awarii. Aby zapewnić wieloletnią bezawaryjną pracę, należy wybierać sprawdzone firmy zajmujące się instalacją gazów medycznych,  jak np. firma Inmed.

Oceń artykuł (6)
1.5
Komentarze
Dodaj komentarz