Artykuł sponsorowany

Zastosowanie płyt warstwowych przy budowie obiektów przemysłowych

Zastosowanie płyt warstwowych przy budowie obiektów przemysłowych

Płyty warstwowe mogą być wykorzystywane do budowy dachów, ścian, ścianek działowych oraz sufitów. Cieszą się one dużą popularnością jako materiał do wznoszenia różnego rodzaju hal, w tym hal magazynowych, przemysłowych, sportowo-widowiskowych oraz obiektów przetwórstwa żywności. Mają coraz więcej zwolenników i dotyczy nie tylko przemysłu, ale też coraz częściej jest wykorzystywana w branży usługowo-handlowej. Co warto o nich wiedzieć?

Hale z płyt warstwowych – zalety

Główną zaletą hal wykonywanych z płyt warstwowych jest szybkość ich wznoszenia. W porównaniu do innych technologii – murowanych bądź odlewanych – jest to najszybszy sposób budowania obiektów powierzchniowych o dużej powierzchni. 

Dodatkowo ich ewentualna rozbudowa jest również łatwiejsza – wyjaśnia ekspert z firmy GÓR STAL Sp. z o.o. 

Dodaje również, że umożliwiają one szybkie powiększenie powierzchni obiektu, przy zachowaniu jego kolorystyki i wyglądu. Co więcej, pozwalają one również na łatwe doposażenie hali w dodatkowe elementy np. bramę garażową czy dodatkowe drzwi wejściowe.

Co warto wiedzieć o ścianach z płyt warstwowych?

Obudowa ścian jest wykonywana z gotowych płyt warstwowych. Są to elementy prefabrykowane, wykonane z dwóch okładzin blachy stalowej. Ich rdzeniem konstrukcyjno-izolacyjnym jest twarda wełna mineralna, pianka poliuretanowa oraz styropian. Sam montaż płyt jest prosty – są one układane poziomo lub pionowo. Warto jednak wiedzieć, że płyty warstwowe do obudowy można stosować od poziomu około 35 cm, tj. wierzchu cokołu betonowego i można je kłaść, aż do poziomu konstrukcji dachu.

Eksperci dodają jednak, że obiekty przemysłowe wykonane przy wykorzystaniu tej technologii nie mają jednorodnej konstrukcji ścian i dachu – są one podobne, aczkolwiek uzależnione od przeznaczenia obiektu. Warto dodać, że dzięki nim prezentują się estetycznie.

Jaki jest koszt ich wykonania?

Ogromną zaletą płyt warstwowych wykorzystywanych do budowy obiektów przemysłowych jest możliwość dopasowania ich do potrzeb inwestora. Szacuje się, że metr kwadratowy hali magazynowej zbudowanej z ich pomocą wynosi około 500 zł/m2. Oczywiście koszt ten może być niższy lub wyższy, gdyż każdorazowo jest uzależniony od wymagań inwestora. Na ostateczną cenę wpływ ma nie tylko przeznaczenie, ale też np. to czy obiekt będzie ogrzewany, czy też nie.  Znaczenie ma również rodzaj zastosowanego rdzenia izolacyjnego – najtańsze są te styropianowe, a najdroższe – z wełny mineralnej. Wybierając odpowiedni rodzaj, warto brać pod uwagę oczywiście późniejsze przeznaczenie obiektu.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz