Artykuł sponsorowany

Zastosowanie laseru w produkcji wykrojników - szybkość i dokładność

Zastosowanie laseru w produkcji wykrojników - szybkość i dokładność

Stawiając tezę, że technika laserowa w produkcji wykrojników pozwala na szybką i dokładną pracę, powinno się przedstawić wiarygodne argumenty i uporządkować je według ważności. Dlatego warto przeczytać artykuł i dowiedzieć się jakie korzyści przynosi stosowanie lasera podczas produkcji opakowań tekturowych i kartonowych oraz czy używanie tej techniki jest opłacalne dla producenta i odbiorcy usługi.

Jak powstają wykrojniki? Etap pierwszy – projektowanie

„Wykrojniki introligatorskie są niezbędne podczas produkcji różnego typu opakowań wykonanych z kartonu lub tektury. Przygotowanie wykrojnika do ma­szyn sztan­cu­ją­cych i pras składa się z kilku etapów technologicznych. Pierwszym z nich jest przygotowanie projektu w studiu graficznym za pomocą specjalnych programów komputerowych opartych na systemie CAD, takich choćby jak Artios CAD czy Impact CAD. Pozwalają one na precyzyjne zaprojektowanie siatki przygotowywanego opakowania. W naszej firmie – wyjaśnia przedstawiciel Laser-Line, zajmującej się produkcją wykrojników – istnieje możliwość wykonania prototypu poprzez wycięcie go specjalnym ploterem i sprawdzenie kształtu projektowanego opakowania”.

Przygotowanie płyty bazowej za pomocą lasera

Po akceptacji próby prawidłowego kształtu wykrojnika wykonuje się płytę bazową o wymiarach odpowiadających wymogom maszyny sztancującej. Na tym etapie produkcji wykrojnika do akcji wkraczają lasery o dużej mocy. Ich zadaniem jest wycięcie na wylot w płycie bazowej, wykonanej ze sklejki, kształtów odpowiadających projektowi. W tych przecięciach mocuje się ukształtowane zgodne z zamierzonym kształtem stalowe listwy. Są to noże introligatorskie o różnym zastosowaniu, najczęściej tnące, naginające lub perforujące. Technika ta pozwala także na kształtowanie noży introligatorskich do wycinania otworów w opakowaniach kartonowych i tekturowych.

Zalety lasera w produkcji wykrojników

Technika laserowa w produkcji wykrojników dla poligrafii bardzo szybko zastąpiła tradycyjne metody. Choć jeszcze stosuje się klasyczne sposoby, to najbardziej skuteczne i efektywne jest korzystanie z urządzeń laserowych. Działają one wyjątkowo dokładne i pozwalają na uzyskiwanie dowolnych kształtów. Precyzyjne nacięcia umożliwiają wykonanie wysokiej jakości wykrojników, które zapewniają najbardziej wyszukane formy i doskonałe standardy wycinanych elementów. Jest to także technika gwarantująca absolutną powtarzalność wzoru.

Wysoko cenioną zaletą metody laserowej jest efektywność pracy. Dzięki wysokoenergetycznym urządzeniom możliwe jest szybkie i sprawne wycinanie i przygotowanie płyty bazowej wykrojnika. Ta cecha pozwala na skrócenie procesu technologicznego i umożliwia realizację zlecenia w bardzo krótkim czasie. Jest to istotny atut zarówno dla klienta, jak i wykonawcy. Stosując technologię laserową, dobre firmy gwarantują idealne odwzorowanie wykroju, a korzystając jednocześnie z nowoczesnych giętarek automatycznych, zapewniają idealne kształty materiałów poligraficznych oraz opakowań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz