Artykuł sponsorowany

Zastosowanie koncentratorów tlenu w leczeniu niewydolności oddechowej

Zastosowanie koncentratorów tlenu w leczeniu niewydolności oddechowej

Koncentrator tlenu to urządzenie niezbędne w leczeniu chorób serca i płuc, przy których występuje niewydolność oddechowa. Umożliwia ono stosowanie terapii tlenowej w warunkach domowych i ogranicza wizyty w szpitalu. Istnieją także koncentratory tlenu w wersji mobilnej, z których można korzystać w trakcie podróży. Dowiedz się więcej o koncentratorach tlenu.

Korzyści z wykorzystania koncentratorów tlenu w terapii

Koncentratory tlenu to nowoczesna alternatywa dla butli tlenowej. Podobnie jak butla tlenowa służy do tego, by podawać pacjentowi powietrze ze zwiększoną zawartością tlenu, lecz mechanizm działanie jest inny. Urządzenie to pobiera powietrze z otoczenia, a następnie absorbuje z niego azot, tym samym podnosząc poziom tlenu. Może w ten sposób zwiększyć stężenie tlenu nawet do 90%. Dodatkowo, aparat ten filtruje, oczyszcza i nawilża powietrze dostarczane pacjentowi. Urządzenia, które można nabyć w sklepie medycznym Medic, uważane są za bezpieczniejsze niż butle tlenowe, gdyż nie podnoszą objętości tlenu w powietrzu. Dodatkowo nie wymagają one wymiany, gdyż tlen jest tu produkowany na bieżąco i są bardzo proste w obsłudze. Mogą pracować nawet przez 24 godziny na dobę, dostarczając od 0,5 do 5 litrów tlenu w ciągu godziny.

Przy jakich chorobach stosuje się koncentratory tlenu?

Terapia tlenowa zalecana jest przy chorobach układu oddechowego, a także przy chorobach serca oraz schorzeniach onkologicznych. Najczęściej stosują ten aparat chorzy na POChP, astmę, mukowiscydozę, zwłóknienie płuc, czy dysplazję oskrzelowo płucną, a także na raka płuc. Choroby serca i układu naczyniowego, które mogą wymagać pomocy w postaci terapii tlenem to  między innymi nadciśnienie tętnicze i niedociśnienie, niewydolność krążenia, czy zwłóknienie mięśnia sercowego. W przypadku chorób nowotworowych leczenie tlenem poprawia ogólną jakość życia chorego, wpływa też korzystnie na rezultaty stosowania leczenia podstawowego. Tlenoterapia poprawia też kondycję pacjentów cierpiących na depresję i chroniczne zmęczenie.

Jaki koncentrator tlenu najlepiej wybrać?

Koncentratory tlenu występują w wersji przenośnej albo stacjonarnej. Częściej używane są koncentratory stacjonarne, jako że są bardziej wydajne i stosuje się je zarówno w domach, jak i w przychodniach, klinikach i szpitalach. Mają większe gabaryty, ale zapewniają efektywną pracę i poprawę komfortu osób cierpiących na niewydolność oddechową. Przenośne koncentratory tlenu natomiast mają stosunkowo małe rozmiary i są znacznie lżejsze, co umożliwia korzystanie z nich także poza domem, na przykład w czasie podróży. Nie zapewniają tak wydajnej pracy, dlatego polecane są dla osób, u których niewydolność oddechowa nie jest zaawansowana.

Jak korzystać z koncentratora tlenu?

Aby używać koncentratora tlenu wystarczy podłączyć go do źródła zasilania i wlać wodę do zbiornika nawilżacza. Następnie trzeba ustawić odpowiedni przepływ, który zostaje dobrany przez lekarza, włożyć maskę i uruchomić aparat. To wszystko. Częstotliwość oraz długość sesji tlenoterapii również ustalane są przez lekarza prowadzącego. Niektóre schorzenia mogą wymagać stałego podawania tlenu, przy innych zaś wystarczy kilka godzin w ciągu doby. Do nawilżacza warto stosować wodę destylowaną, gdyż zwykła woda z kranu może doprowadzić do zatkania końcówki nawilżacza, jeśli wytrąci się z niej osad. Wodę w nawilżaczu należy często wymieniać. Nawilżacz jest niezbędny zwłaszcza przy dłuższej terapii, by nie doprowadzić do wysychania śluzówek. Koncentratory tlenu można kupić, bądź wynajmować w wypożyczalniach sprzętu medycznego.

  • Serwis aparatury medycznej Medic naprawa sprzętu medycznego

    Serwis aparatury medycznej Medic naprawa sprzętu...

  • Ciśnieniomierze Medic sprzęt medyczny

    Ciśnieniomierze Medic sprzęt medyczny

  • Koncentratory tlenu Medic artykuły medyczne

    Koncentratory tlenu Medic artykuły medyczne

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz