Artykuł sponsorowany

Zastosowanie kart w systemach kontroli dostępu

Zastosowanie kart w systemach kontroli dostępu

Karty plastikowe są dziś chętnie wykorzystywanymi narzędziami w profesjonalnych systemach kontroli dostępu. Są skuteczne, można je dowolnie personalizować i współpracują z nowoczesnym oprogramowaniem kontrolnym. Na polskim rynku działają już producenci specjalizujący się w projektowaniu i dostarczaniu takich rozwiązań. Sprawdź, jakie zastosowanie mają tego rodzaju karty.


Jak działają systemy kontroli dostępu?

Nowoczesne systemu kontroli dostępu to zespół synergicznie współpracujących ze sobą układów, które wspólnie mają na celu odcięcie od dostępu do danego miejsca niepożądanych osób, pojazdów itd. Identyfikowanie użytkowników w systemie kontroli dostępu odbywa się za pomocą urządzeń wejściowych różnymi sposobami.

Najczęściej do kontroli dostępu używamy czytników zbliżeniowych RFID 125 kHz i urządzeń weryfikujących takich jak bramki obrotowe,  bramki tripody, bramki stadionowe, bramki wysokie, bramki sweeper, bramki sensoryczne, bramki szybkie, uchylne bramki transportowe przeznaczone dla kurierów i dowozu towaru, bramki uchylne automatyczne, uchylne elektromagnetyczne z ramieniem 900 mm dla osób niepełnosprawnych. Bramki kołowroty, czy bramki obrotowe są używane często w bankach, biurowcach, klubach fitness, siłowniach czy na budowach. Bramki stadionowe, czy bramki wysokie są używane do kontroli stadionów, parków rozrywek, kontroli ubikacji, kontroli budowy, kontroli zakładów pracy, są także stosowane przez wojsko.

Najprostszym rozwiązaniem weryfikującym jest szyfrator numeryczny – wówczas dostęp do określonej strefy uzyskuje się po wprowadzeniu kodu. Ta technologia ma jednak wiele wad. Przede wszystkim niepotrzebnie wydłuża się czas oczekiwania na dostęp, a użytkownicy często zapominają sekwencję numeryczną. Ponadto osoba niepożądana zawsze może podpatrzeć wpisywany kod i w ten sposób dostanie się do pomieszczenia chronionego.

W bardziej nowoczesnych systemach wykorzystuje się już identyfikatory w postaci kart. Mogą to być karty magnetyczne, zbliżeniowe, karty RFID, chipowe, z nadrukowanym kodem kreskowym itd. Dane z tych identyfikatorów są odczytywane przez odpowiednie czytniki kart. Z kolei specjalne oprogramowanie daje administratorom możliwość nadawania lub ograniczania prawa dostępu dla poszczególnych użytkowników. W ten sposób można również kontrolować rozwój sytuacji w stanie zagrożenia.

Odpowiednio rozbudowany i właściwie dopracowany system kontroli dostępu gwarantuje między innymi:

  • określanie uprawnień poszczególnych użytkowników na poziomie centralnym,
  • szybką identyfikację użytkownika,
  • wygodne sterowanie zaporami.


Podstawowe rodzaje kart kontroli dostępu

Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się:

  • karty zbliżeniowe,
  • karty chipowe,
  • karty plastikowe z paskiem magnetycznym (karty magnetyczne),
  • karty parkometrowe,
  • karty z hologramem.

Wymienione produkty można znaleźć w asortymencie polskiego producenta kart plastikowych CartPoland. Nie wiesz, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twoim przedsiębiorstwie? Specjaliści na pewno pomogą Ci dobrać najbardziej dopasowane rozwiązanie.


Gdzie można stosować karty kontroli dostępu?

Takie karty znajdują zastosowanie w następujących miejscach:

  • parkingi (parkometry),
  • środki komunikacji miejskiej,
  • hotele, sale zabaw, banki, urzędy, baseny,
  • siedziby firm, budowy, kluby fitness, siłownie,
  • instytucje publiczne.

Karty dostępu sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność kontrolowania przepływu osób lub przemieszczania się pojazdów. Mogą one być wykorzystywane w celu identyfikacji na targach, konferencjach, festiwalach, a także kontroli i rejestrowania czasu pracy pracowników, co przekłada się na większą efektywność działania danego przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz