Artykuł sponsorowany

Zastosowanie ciągników rolniczych

Zastosowanie ciągników rolniczych

Ze względu na swoją budowę, ciągniki rolnicze (potocznie nazywane traktorami) mają szerokie zastosowanie przy pracach wymagających odpowiedniej siły na terenach polowych. Są to pojazdy skonstruowane w taki sposób, by współgrały ze sprzętem do robót rolnych, leśnych lub ogrodniczych. Są także niezawodne w ciągnięciu załadowanych przyczep. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów ciągników.

Charakterystyka ciągników

Ciągniki rolnicze to pojazdy silnikowe przeznaczone do używania wraz z innymi sprzętami. Cechuje je uniwersalność, zwrotność i bezproblemowe poruszanie się na różnego rodzaju terenach. Przeważnie producenci dostosowują je także do możliwości poruszania się w ruchu drogowym. Jak sama nazwa wskazuje, ciągniki są przeznaczone do przemieszczania maszyn i urządzeń, które nie posiadają własnego napędu oraz silnika. Pracownik firmy „Gajowski Agrotechnika” w Żórawinie mówi: Mechanizmem, który reguluje pracę ciągnika i doczepionej do niego maszyny roboczej jest wałek odbioru mocy. Przekazuje on moc na zespoły robocze współpracującej maszyny. Oddzielne układy pozwalają na równoczesne zatrzymanie ciągnika i pracy maszyny roboczej lub wyłączanie samego ciągnika.

Rodzaje ciągników rolniczych

Ciągniki rolnicze można podzielić na różne rodzaje. Najpopularniejszy podział dotyczy różnic w podwoziu. Ciągniki kołowe mają dwie osie, dzięki czemu mogą pracować na jednej z nich lub na obu. Są doskonałe do większości prac polowych i transportowych. Ciągniki gąsienicowe przeznaczone są do pracy w trudnym terenie. Obecnie są mało popularne ze względu na duże ugniatanie gleby. Zamiast ich używa się ciężkich ciągników kołowych. Ciągniki półgąsienicowe na jednej lub wszystkich osiach posiadają specjalne, gąsienicowe wózki. Są one doskonałym połączeniem zalet ciągników gąsienicowych i kołowych.

Szeroki zakres zastosowań

Ciągnik rolniczy można wykorzystywać do różnorodnej pracy szczególnie z maszynami, które nie posiadają własnego napędu. Orkę wykonuje się za pomocą przyczepionego pługa, który umożliwia przygotowanie gleby pod uprawę. Ciągników używa się także do przeprowadzania oprysków mających na celu zabezpieczenie roślin. Odpowiedni dobór prędkości pozwala na dostarczenie opryskiwaczowi energii, która wprawia go w ruch. Mini ciągniki rolnicze są niezbędne w różnego rodzaju pracach polowych, jak np. przy rozrzucaniu nawozów czy przy podczas zbiorów. Doskonale współpracują także z siewnikami. Wyposażenie ciągnika w ładowarkę pozwala przejąć jej funkcje lub zadania koparki. Dołączenie przyczepy dodatkowo umożliwia transport towarów.

Oceń artykuł (3)
2.7
Komentarze
Dodaj komentarz