Artykuł sponsorowany

Zasoby leśne – racjonalne gospodarowanie to podstawa.

Zasoby leśne – racjonalne gospodarowanie to podstawa.

Drewno, pochodzące przede wszystkim z lasów, od wieków stanowiło jeden z podstawowych produktów wykorzystywanych przez człowieka. Niestety wieloletnie zaniedbania i brak właściwej gospodarki leśnej sprawił, że wiele lasów zostało całkowicie zniszczonych dla doraźnych potrzeb. Sytuacja ta wymusiła podjęcie niezbędnych działań i wdrożenie polityki racjonalnego gospodarowania zasobami leśnymi w celu ich odbudowy oraz dalszego rozwoju.        

Mądra gospodarka leśna to nadzieja na przyszłość

Racjonalne gospodarowanie zasobami leśnymi wymaga zachowania równowagi pomiędzy wieloma aspektami. Jak wynika z obowiązującej w Polsce ustawy o lasach - „trwale zrównoważona gospodarka leśna to działalność zmierzająca do ukształtowania struktury lasów i ich wykorzystania w sposób i w tempie zapewniającym trwałe zachowanie ich bogactwa biologicznego, wysokiej produkcyjności oraz potencjału regeneracyjnego, żywotności i zdolności do wypełniania, teraz i w przyszłości, wszystkich ważnych ochronnych, gospodarczych i społecznych funkcji, na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym, bez szkody dla innych ekosystemów”. W lasach państwowych, które stanowią w Polsce zdecydowaną większość, wykorzystuje się wszystkie funkcje lasów, takie jak pozyskiwanie surowca, hodowanie lasów, ochrona lasu, a także łowiectwo i zarządzanie stanem zwierząt leśnych. Warto przy tym pamiętać, że rozwój technologii i dostępność nowoczesnych narzędzi oraz urządzeń, dostarczanych przez firmy takie jak Ośrodek Techniki Leśnej Producent maszyn leśnych, zdecydowanie ułatwił organizację pracy na ogromnych terenach leśnych.

Drewno to podstawa

Właściwe gospodarowanie drzewostanem to decydujący element, który umożliwia przeprowadzenie wycinki i pozyskiwanie surowców (drewna oraz produktów ubocznych) znajdujących się w lesie. Prowadzi się tu przede wszystkim pozyskanie drzewa tartacznego oraz małowymiarowego, gdzie do tego celu wykorzystywane są specjalistyczne maszyny leśne. Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska. Racjonalne gospodarowanie prowadzone przez specjalistów sprawi, że drewna nie zabraknie, a drzewa wycięte zastępują posadzone nowe. Posłużą one do produkcji drewna za kilkadziesiąt lat lub później, gdyż jest to surowiec w pełni odnawialny, a więc najbardziej ekologiczny z możliwych.

Hodowla lasów

Jak już pisaliśmy prawidłowe gospodarowanie zasobami leśnymi wymaga również dbałości o odpowiednią ich hodowlę. Głównym celem tych działań jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz kształtowanie nowych (zalesianie) z respektowaniem warunków i procesów naturalnych. Przed leśnikami zajmujących hodowlą lasu stoi wiele zadań, w tym również zbiór oraz przechowywanie nasion drzew, produkcja i pielęgnacja sadzonek w szkółkach, a także ochrona upraw leśnych i drzewostanów – między innymi ochrona przeciwpożarowa. Warto przy tym pamiętać, że samo posadzenie sadzonek nie wystarczy. Działania ukierunkowuje się również na stworzenie drzewostanu składającego się z drzew najzdrowszych, odpornych na zagrożenia, najlepiej ukształtowanych, dających drewno wysokiej jakości. Dlatego też niezbędna jest selekcja (tzw. trzebież), a także okresowe wycinki drzew chorych, porażonych grzybami, lub zasiedlonych przez szkodliwe dla nich owady.

Podsumowując, stwierdzić należy, że zrównoważona gospodarka leśna, co prawda może wprowadzać pewne ograniczenia w korzystaniu z lasów, jest to jednak niezbędne dla ich ochrony oraz w celu zachowania dla przyszłych pokoleń.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz