Artykuł sponsorowany

Zasady transportu zwłok - co mówią przepisy?

Zasady transportu zwłok - co mówią przepisy?

Śmierć to trudne doświadczenie, które niesie za sobą wiele negatywnych emocji. Jeszcze większy problem pojawia się w sytuacji, gdy do zgonu doszło z dala od miasta zamieszkania. W takim przypadku konieczne okazuje się zorganizowanie transportu zmarłych lub szczątków do miejsca, w którym chcemy pochować bliską osobą. Jak wygląda przewóz zwłok lub szczątków w świetle prawa? Wyjaśniamy.

Jak zorganizować transport zwłok lub szczątków?

Przetransportowanie zwłok lub szczątków wymaga stosownego zezwolenia w sytuacji, kiedy znajdują się one w odległości ponad 60 km od miejsca pochówku. Na terenie polski zezwolenie to wydawane jest przez powiatowego inspektora sanitarnego na wniosek osób upoważnionych do pochówku.

Przepisy prawne inaczej regulują przewóz zmarłych zza granicy. Mianowicie do przeprowadzenia międzynarodowego transportu zwłok do Wrocławia obowiązkowe jest złożenie wniosku przez rodzinę zmarłego, do którego należy dołączyć akt zgonu, oświadczenie osoby upoważnionej do pochówku, dane dotyczące zakładu pogrzebowego zajmującego się transportem oraz dokument potwierdzający wykluczenie choroby zakaźnej jako przyczyny śmierci.

Prawidłowo sporządzone pismo musi zostać dostarczone do starosty zgodnego z miejscem, w którym planujemy zorganizować pochówek. Pozytywna opinia starosty następnie zostaje przesłana do konsulatu państwa, w którym nastąpiła śmierć, natomiast konsul zobowiązany jest do wydania pozwolenia na transport zwłok lub szczątków.

Jak wygląda transport zmarłych lub prochów?

Do przewiezienia prochów zmarłej osoby upoważniona może zostać osoba fizyczna lub firma, która posiada odpowiednie pozwolenia. W takiej sytuacji nie jest jednak wymagany specjalny pojazd, a kluczowym wymogiem jest szczelne zamknięcie urny.

Inna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do transportu zwłok, którym zawodowo zajmują się wyłącznie firmy, takie jak całodobowy zakład pogrzebowy Anubis we Wrocławiu dysponujący profesjonalną flotą samochodową. Wynika to z tego, że transport zmarłych może być przeprowadzany tylko w specjalnie przystosowanych i oznakowanych samochodach, w których kabina jest odpowiednio odizolowana od obszaru, w którym zostają umieszczone zwłoki.

Oprócz tego pojazd nie może mieć zamontowanych miejsc siedzących w przestrzeni przeznaczonej na trumnę. W samochodach do przewozu zmarłych wydzielone są także sfery na preparaty bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze, które służą do jego dokładnej dezynfekcji. Ponadto trumna powinna być prawidłowo zabezpieczona przed przesuwaniem się w czasie jazdy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz