Artykuł sponsorowany

Zasady organizacji pogrzebu

Zasady organizacji pogrzebu

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć. Niestety w tym trudnym czasie, pomimo bólu i cierpienia, konieczne jest zorganizowanie wszystkich formalności związanych z pochówkiem. Mało osób ma z tym doświadczenie, a rozpacz i stres po odejściu bliskiej osoby często powodują, że koniecznie jest wsparcie. Zobacz, jak wygląda organizacja pogrzebu od strony praktycznej, aby krok po krok przejść przez wszystkie procedury.

Zgłoszenie zgonu

W pierwszej kolejności wydawana jest karta zgonu. Kiedy otrzymasz ten dokument, śmierć bliskiego trzeba zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego, by uzyskać akt zgonu. Należy to zrobić do trzech dni, a w przypadku, kiedy bliski zmarł na skutek choroby zakaźnej, masz na to tylko 24 godziny.

Jeśli śmierć w domu, bez obecności medyka, trzeba wezwać lekarza rodzinnego lub pogotowie, aby potwierdzić zgon i sporządzić odpowiednie potwierdzenie. Jeśli zgon bliskiej osoby miał miejsce w szpitalu, lekarz również jest zobowiązany, aby poinformować
o tym w urzędzie.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy podejrzewane jest popełnienia przestępstwa. W takim lekarz przypadku może zlecić wysłanie ciała do zakładu medycyny sądowej, co ma wpływ na wydłużenie się procesu pochówku.

Po otrzymaniu karty zgonu Urząd Stanu Cywilnego wydaje akt zgonu. Dopiero wtedy rusza prawdziwa machina organizacji pogrzebu, a Ty możesz zająć się załatwianiem urzędowych spraw, ubiegać o zasiłek pogrzebowy i załatwiać wszelkie inne formalności.

Wybór zakładu pogrzebowego

Po otrzymaniu karty zgonu można odebrać ciało zmarłego z kostnicy oraz wybrać się z kartą i dowodem osobistym zmarłego (lub aktem urodzenia, w przypadku dziecka) do zakładu pogrzebowego. Jeśli szczególnie ciężko jest Ci poradzić sobie z organizacją pogrzebu, możesz poprosić zakład, aby zajął się za Ciebie załatwieniem aktu zgonu, chociaż ten dokument musisz odebrać osobiście. W razie potrzeby zakład pogrzebowy może odebrać nawet zasiłek i wliczyć go w koszty pogrzebu.

Podczas spotkania z pracownikami zakładu, ustala się takie szczegóły jak:

  • data pogrzebu,
  • wybór trumny lub urny,
  • wybór cmentarza,
  • wybór obrządku religijnego.

Jak wybrać właściwy zakład pogrzebowy? Zwykle liczy się odległość, ale równie ważna jest też renoma danego zakładu. Jak podkreślają eksperci z Zakładu Pogrzebowego „Święty Józef”, ważne jest, aby przygotować ceremonię z powagą i dyskrecją. Z pełnym szacunkiem do osoby zmarłej i jej rodziny oraz ze wsparciem dla nich w tym tragicznym momencie. Istotny jest więc wybór zakładu pogrzebowego, który możesz obdarzyć zaufaniem. Warto zdecydować się na taki, który ma własne chłodnie. Przydatna może się też okazać usługa przewozu żałobników autokarem. Niektóre też profesjonalnie i kompleksowo organizują stypę, nawet z oprawą muzyczną. To właśnie elementy, które warto wziąć pod uwagę, szukając wsparcia w trudnym momencie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz