Artykuł sponsorowany

Zasady odbywania szkoleń BHP w zakładach pracy

Zasady odbywania szkoleń BHP w zakładach pracy

Każdy kandydat przed rozpoczęciem pracy powinien odbyć szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W zależności od tego, na jakim stanowisku będzie pracował, osoba zatrudniająca powinna zapewnić mu możliwość odbycia kursu adekwatnego do rodzaju wykonywanej pracy. Szkolenie obejmuje dwa etapy. Pierwszy z nich odbywa się jeszcze przed przystąpieniem do pracy zaś kolejne — w czasie jej trwania.

Szkolenie wstępne

Według przepisów, szkolenie BHP powinno odbywać się w godzinach pracy, a pracownik ma prawo otrzymać za nie wynagrodzenie. Szkolenie wstępne polega na przedstawieniu zakresu obowiązków oraz na pokazie instruktażowym. Może je przeprowadzić pracownik służb BHP lub pracodawca posiadający odpowiednie uprawnienia. Celem szkolenia jest przedstawienie pracownikowi podstawowych kwestii związanych z jego stanowiskiem pracy. Powinno ono obejmować również omówienie przepisów zawartych w:

·       Kodeksie pracy,

·       układach zbiorowych,

·       regulaminach wewnętrznych zakłady pracy,

Szkolenie wstępne to także możliwość odbycia kursu lub przypomnienia sobie zasad udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy jest jednym z obowiązkowych punków szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Powinien zostać przeprowadzony jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do miejsca jego pracy, choć powinien go odbyć także pracownik, na którego stanowisku pracy doszło do zmiany techniczno-organizacyjnej lub gdy do stosowania została wprowadzona nowa substancja, maszyna czy urządzenie.

Szkolenie okresowe

– W czasie trwania pracy przeprowadzane są także szkolenia okresowe. Pierwsze z nich powinno odbyć się po upływie 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Powinien w nim uczestniczyć nie tylko pracownik, ale także pracodawca, mistrz, brygadzista, kierownik itd. W przypadku tych osób szkolenie okresowe powinno odbyć się po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia pracy na danym stanowisku — doradza przedstawiciel firmy Sebal, przeprowadzającej szkolenia BHP i PPOŻ.

Wybór terminu szkolenia oraz czasu jego trwania pracodawca powinien ustalać wraz z pracownikami. W tym momencie należy określić także termin, do którego wyznaczone osoby muszą zostać przeszkolone. Szkolenie okresowe powinno odbywać się nie rzadziej niż co trzy lata. Organizator szkolenia każdorazowo powinien powołać komisję, przed którą pracownicy będą zdawać egzamin końcowy. Ma to na celu sprawdzenie ich dotychczasowej wiedzy na temat zajmowanego stanowiska. Po jego zdaniu pracownik otrzymuje certyfikat, który w formie odpisu jest przechowywany w aktach. Szkolenie może przeprowadzić sam pracodawca lub jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz