Artykuł sponsorowany

Zasady korzystania z podestów ruchomych przy pielęgnacji drzew w kontekście bezpieczeństwa

Zasady korzystania z podestów ruchomych przy pielęgnacji drzew w kontekście bezpieczeństwa

Podesty ruchome coraz częściej wykorzystywane są nie tylko w budowlance i przemyśle, a też do realizacji wielu innych prac. Przykładem takich prac jest pielęgnacja drzew i krzewów oraz inne prace z zielenią miejską, zielenią przy drogach i na innych terenach, gdzie szczególnie ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo nie tylko pracowników. Dlaczego podesty ruchome są dziś tak chętnie wykorzystywane do tego rodzaju prac? - Praca na wysokości z drzewami i krzewami to nie tylko prace pielęgnacyjne.

Różne zastosowania ruchomych podestów w pigułce

Podesty ruchome kojarzą nam się przede wszystkim z pracami związanymi z branżą budowlaną oraz przemysłem i jest to rzecz jasna skojarzenie słuszne, ale sprzęty te wykorzystywane są również obszarze różnego rodzaju usług. To na przykład wyklejanie billboardów, prace naprawczy przy oświetleniach, mycie okien lub szklanych elewacji, oczyszczanie zadaszeń typu zadaszenie wejścia do budynku lub zadaszenie przystanku. Podesty ruchome są wykorzystywane także przy pielęgnacji drzew i to właśnie na tym zagadnieniu w kontekście bezpieczeństwa opowiemy dalej. Nie będziemy mówić o kwalifikacjach, uprawnieniach, ogólnych zasadach BHP obowiązujących pracowników na podestach ruchomych przy wszystkich pracach, ale skoncentrujemy się stricte na kwestii pracy przy drzewach w kontekście robót na podnośniku, zwyżce.

Bezpieczeństwo na górze i na dole

Jak mówią nam przedstawiciele firmy Anitex z Dąbrowy Górniczej, nawet do prac, które można nazwać pielęgnacją, czyli do przycinania i formowania koron drzew i wysokich krzaków, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem pod względem bezpieczeństwa jest wynajem podnośnika, ruchomego podestu. Platforma jest stabilna, sprzęt można regulować – to lepsza opcja niż np. praca z wysokimi drabinami, czy wykorzystywanie lin i sprzętu do wspinaczki (to nie żart, zdarzają się takie sytuacje!). Zależy nam na bezpieczeństwie na górze i na dole; co prawda teren pod przykładowym przycinanym drzewem musi być odpowiednio oznakowany itd., ale przezorny zawsze ubezpieczony. Często usuwa się gałęzie, konary, które są nadłamane, uszkodzone, znajdujące się nad chodnikami, drogami, czy miejscami parkingowymi i postojowymi – nie trzeba tego raczej dalej komentować. Inne prace to usuwanie tzw. złomów, przełamanych pni drzew oraz usuwanie drzew, które uznawane są za trudne (mogą np. uszkodzić istniejące instalacje). Tu korzystanie z podestu ruchomego jest nie tyle co wskazane, a wręcz obowiązkowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz