Artykuł sponsorowany

Zasady działania drukarek przemysłowych

Zasady działania drukarek przemysłowych

Technologia druku, odkąd została wynaleziona, nieustannie się rozwija. To dzięki niej każdy ma tak łatwy dostęp do prasy czy książek. Jednak drukarstwo to dziedzina, która może wesprzeć niemal wszystkie branże. Napisy oraz symbole znajdują się przecież na opakowaniach, materiałach budowlanych, a nawet na drewnie. Do ich wykonywania służą zaawansowane drukarki przemysłowe.

Drukarki przemysłowe – do czego się je wykorzystuje?

Ludzie są obecnie tak przyzwyczajenia do druku, że często nie zauważają otaczających ich napisów czy rysunków. Jednak jego rola jest ogromna – i to nie tylko w czytelnictwie.

Wystarczy spojrzeć na jakiekolwiek opakowania produktów spożywczych. Na plastikowych kubeczkach zawsze znajdują się niewielkich rozmiarów napisy i kody kreskowe. To samo dotyczy siatek foliowych, opakowań z papieru, ale także tkanin i metalu. Znakowane są worki na mąkę, na mrożonki, małe naklejki umieszczane na owocach, jak również kable oraz przewody z tworzyw sztucznych.

Nie można zapomnieć także o materiałach budowlanych, które zawsze muszą być opatrzone symbolem. Natomiast w zakładach produkcyjnych znakuje się wyroby na każdym etapie ich wytwarzania. Nadruk taki niekiedy musi przetrwać w ciężkich warunkach – w towarzystwie wysokiej temperatury czy wilgoci. Dlatego drukarki przemysłowe można śmiało nazwać urządzeniami do zadań specjalnych.

Jak działają drukarki przemysłowe?

Jak nietrudno się domyślić, znakowanie opakowań czy produktów w warunkach przemysłowych musi być procesem w pełni zautomatyzowanym.

„Urządzenia do wykonywania nadruków kodów kreskowych, symboli i oznaczeń działają w oparciu o specjalnie przygotowany system. Są obsługiwane przez intuicyjny interfejs, tak aby każdy pracownik poradził sobie z tym zadaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu drukarki nie muszą być obsługiwane manualnie, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu” – mówi specjalista z firmy REA Elektronik.

Przedsiębiorcy decydujący się na zastosowanie drukarek przemysłowych mogą wybierać z naprawdę szerokiego asortymentu. Modele atramentowe gwarantują trwałość nadruku, a także możliwość szybkiej zmiany drukowanych wzorów. Jest to rozwiązanie uniwersalne dla różnego typu produktów. Niektóre typy drukarek przemysłowych mają głowicę, która daje możliwość drukowania na porowatych powierzchniach, takich jak na przykład drewno.

Drukarki laserowe działają natomiast bezdotykowo. Laser pozwala też na szybkie, estetyczne oznakowanie produktów oraz wykonanie nawet bardzo małych nadruków. Między innymi dlatego drukarki te sprawdzają się w firmach z branż spożywczej i farmaceutycznej, które muszą na artykułach należy umieszczać chociażby datę ich produkcji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz