Artykuł sponsorowany

Zaparcia – skąd się biorą? Dlaczego nie wolno ich lekceważyć?

Zaparcia – skąd się biorą? Dlaczego nie wolno ich lekceważyć?

Zaparcia są nie tylko kłopotliwe i bolesne – mogą też być sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś naprawdę niedobrego. Jak poradzić sobie z problemem zaparć? Kiedy trzeba skonsultować się z gastrologiem? Jakie są najpoważniejsze przyczyny problemów z zaparciami? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym krótkim poradniku.

Zaparcia – jak je rozpoznać?

Zaparcia to problem z wypróżnianiem się. Człowiek, którego organizm działa prawidłowo, powinien wypróżniać się minimalnie 5 razy w tygodniu, maksymalnie dwa razy dziennie. Jeśli czasem zdarza nam się krótkie odstępstwo od tej zdrowej normy, raczej nie mamy powodów do niepokoju. Problem pojawia się wtedy, kiedy wypróżniamy się rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Powodem zaparcia są najczęściej za słabe skurcze mięśni, które nie przesuwają stolca w prawidłowy sposób. Najczęściej dodatkowymi objawami w przypadku zaparć sią bóle brzucha oraz wzdęcia. Każdy organizm trawi nieco inaczej, jednak przeciętnie, u zdrowej, dorosłej osoby pasaż jelitowy, czyli całkowity czas „podróży” pokarmu przez nasz organizm powinien trwać maksymalnie 72 godziny. Jeśli ten czas się wydłuża, możemy mówić o zbyt leniwych jelitach.

Kto najczęściej cierpi na zaparcia?

Zaparcia to częściej problem kobiet niż mężczyzn. Cierpi na niego co druga pani. Mężczyźni mają problem z zaparciami o połowę rzadziej. Zaparcia mogą być objawem poważniejszych schorzeń, jednak w większości przypadków, wynikają po prostu ze złych nawyków. Co nie zmienia faktu, że jeśli taki problem u nas powraca, najlepiej umówić się na wizytę u gastrologa. Dobrym specjalistą jest Beszter Krzysztof, lek. med. Gastrolog. Lekarz przeprowadzi wywiad, potrzebne badania i stwierdzi, co jest przyczyną problemu. Powody zaparć dzielimy na trzy grupy. Zaparcia nawykowe wynikają z naszych niewłaściwych nawyków, niezdrowego trybu życia, pośpiechu, czy na przykład z niechęci do publicznych toalet. Zaparcia czynnościowe, wynikają z nieprawidłowej pracy jelit – przyczyną może być zła dieta, zażywane przez nas leki, czy brak odpowiedniego nawodnienia. Najpoważniejsze są zaparcia wynikające z chorób układu pokarmowego. Mogą towarzyszyć takim chorobom jak zaburzenia neurologiczne, niedoczynność tarczycy, choroby mięśni i zaburzenia przemiany materii. Najważniejsze, to pamiętać, by nie stosować nagminnie środków przeczyszczających, zmienić nawyki na zdrowsze, a kiedy problem jest uciążliwy, udać się do specjalisty, który podpowie nam, jak rozwiązać go na dobre.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz