Artykuł sponsorowany

Zamrażarki laboratoryjne. Najważniejsze cechy, przegląd rozwiązań

Zamrażarki laboratoryjne. Najważniejsze cechy, przegląd rozwiązań

Laboratoria zajmują się opracowywaniem i badaniem materiałów różnego rodzaju, także biologicznych czy chemicznych. Mogą one wymagać specyficznych warunków temperaturowych. Czy na rynku dostępne są sprawdzone i funkcjonalne urządzenia chłodnicze przeznaczone specjalnie do użytku w warunkach laboratoryjnych? Czym się charakteryzują i pod jakim kątem się je dobiera? Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się więcej!

 

Zastosowanie zamrażarki w pracy laboratorium

Chociaż modele zamrażarek laboratoryjnych mogą na pierwszy rzut oka nie różnić się zbytnio od domowych urządzeń AGD, to od takiego sprzętu oczekuje się dużo więcej. Przede wszystkim ich parametry muszą spełniać bardzo wysokie wymagania związane z bezpieczeństwem utrzymania stabilnych warunków temperaturowych. Tutaj niedopuszczalne są spadki czy wzrost temperatury i samo użytkowanie urządzenia jest zawsze ściśle zaplanowane – nie otwiera się go bez powodu, a drzwi najczęściej zabezpiecza za pomocą zamka. W zależności od potrzeb danego laboratorium producenci oferują także modele różnej wielkości i budowy, które w ogólny sposób można podzielić na kompaktowe (o niewielkich rozmiarach), pojedyncze i podwójne czy też skrzyniowe.

 

Rodzaje zamrażarek laboratoryjnych

Urządzeniami o dość uniwersalnym przeznaczeniu, które polecić można przede wszystkim laboratoriom dysponującym niewielką przestrzenią, za to różnymi potrzebami, są chłodziarko-zamrażarki. Taki sprzęt przypomina i budową, i funkcjami tradycyjne lodówki ze strefą zamrażania, która w tym przypadku stanowi połowę całego urządzenia. Jak wskazuje nazwa, konstrukcja została podzielona na część schładzającą oraz zmrażającą, w obu utrzymywane są wcześniej ustawione parametry termiczne.

Tam, gdzie konieczne jest wykorzystanie sprzętu o dużej pojemności, który zapewni optymalne warunki magazynowania próbek substancji wrażliwych, w tym krwi czy osocza, można zastosować szafy mroźnicze. To już urządzenia przystosowane w całości do utrzymywania temperatury na poziomie poniżej zera. Wnętrza takich modeli zostały zaprojektowane w taki sposób, by w pełni wykorzystać przestrzeń, przy czym półki są najczęściej przystosowane także do utrzymywania dużych obciążeń. Producenci oferują warianty jedno oraz dwudrzwiowe.

W laboratoriach i placówkach badawczych spotkać można też nieco mniej typowe zamrażarki skrzyniowe. To energooszczędne, pojemne urządzenia otwierane od góry, które można łatwo utrzymać w czystości. Dzięki swojej konstrukcji możliwe jest przechowywanie w nich materiału w większych opakowaniach i tym samym w dużej ilości.

 

Urządzenie do zadań specjalnych – zamrażarka niskotemperaturowa

W większości przypadków modele zamrażarek, czy to skrzyniowe, czy szafkowe, są produkowane także w wersji niskotemperaturowej, to jest takiej, która jest w stanie utrzymać warunki termiczne na poziomie nawet do 80 stopni Celsjusza poniżej zera! Wyposażone w szereg systemów zabezpieczających są w stanie uchronić bardzo wrażliwe próbki i materiał badawczy, zapewniając stałą temperaturę w trybie długotrwałym

Doradca firmy A-BioTech we Wrocławiu dodaje: Zamrażarki niskotemperaturowe, ze względu na swoje przeznaczenie, zostały zaprojektowane z dbałością o najmniejszy detal, nawet taki, jak bezpieczne otwieranie ich drzwi, bez narażania wnętrza na skoki termiczne. Materiały, w tym szczepionki i surowce biologiczne, mogą być przechowywane w tak skrajnych warunkach bardzo długo, bez narażania składu na uszkodzenia czy zanieczyszczenia. Z pewnością taki sprzęt jest niezbędny w pracy wielu laboratoriów.

Dobór odpowiedniego urządzenia mroźniczego do pracy laboratoryjnej powinien być podyktowany zarówno możliwościami finansowymi, jak i lokalowymi danego obiektu. Przede wszystkim jednak sprzęt o takim charakterze należy dobierać w zależności od rodzaju próbek, jakie poddaje się pracom badawczym oraz ich wymaganiom!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz