Artykuł sponsorowany

Zalety wierteł glebowych z węglikiem

Zalety wierteł glebowych z węglikiem

Popularność odnawialnych źródeł energii sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na montaż gruntowej pompy ciepła czy kolektora solarnego. Przy wielu takich pracach jest niezbędne wykonywane odwiertów w glebie za pomocą specjalistycznych wiertnic pionowych lub poziomych. Stałym elementem ich wyposażenia są wiertła glebowe, od których jakości zależy efekt prowadzonej pracy. Na szczególną uwagę zasługują wiertła z węglikiem spiekanym.

Rola i parametry wierteł do wiertnic gruntowych

Wiertnica jest specjalistycznym urządzeniem przeznaczonym do wykonywania otworów w podłożu. Najczęściej jest nim grunt o bardzo zróżnicowanym składzie i zwartości struktury. Otwory wykonuje się zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym, zależnie od tego, w jakim celu są drążone. Różnią się one również parametrami takimi jak głębokość czy średnica. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ważnym elementem wiertnicy jest wiertło glebowe. To ono decyduje o wymiarach otworu oraz czasie jego wykonywania.

Wśród wielu typów wierteł na uwagę zasługują modele wykonane z dodatkiem węglika.  Jest to związek nieorganiczny, którego cząsteczka składa się z atomu metalu lub półmetalu i węgla. W efekcie związek ten uzyskuje bardzo wysoką twardość, tym bardziej że jednym z jego atomów może być wolfram lub tytan. Materiał ten jest stosunkowo drogi, jednak rekompensuje to jego wysoka wytrzymałość. Koszt zakupu narzędzi z węglika spiekanego w stosunku do czasu ich użytkowania jest relatywnie niższy niż w przypadku tradycyjnych wyrobów stalowych.

Zalety wierteł z węglikiem

Wiertła gruntowe do wiertnic produkowane z dodatkiem węglika stanowią podstawowy asortyment w ofercie firmy Werhe. Mają one bardzo wiele zalet i z pewnością stanowią znacznie lepszy wybór niż inne modele takiego oprzyrządowania. Wyróżniają się one między innymi:

  • wysoką odpornością na ścieranie,

  • dużą wytrzymałością mechaniczną i chemiczną,

  • długą żywotnością.

Węglik spiekany jest wykorzystany do produkcji głowicy centrującej wiertła, która wchodzi w kontakt z glebą (lub innym materiałem) i wytycza szlak dla narzędzia. Wyjątkowo wysoka wytrzymałość tego elementu sprawia, że wiercenie w gruncie jest szybkie i bezpieczne bez względu na to, na jakie struktury trawi wiertnica. Dzięki temu zostaje znacznie ograniczone ryzyko złamania wiertła na większym odłamku skały czy kamieniu.

Dodatkowym atutem jest też specjalna konstrukcja głowicy, która znacznie łatwiej wgryza się w podłoże. Wiertła glebowe z węglikiem od Wehre są też malowane zieloną farbą ekologiczną, która sprawia, że urządzenia są przyjazne środowisku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz