Artykuł sponsorowany

Zalety obróbki na tokarkach konwencjonalnych i sterowanych numerycznie

Zalety obróbki na tokarkach konwencjonalnych i sterowanych numerycznie

Kształtowanie różnego rodzaju detali metalowych wymaga precyzyjnych urządzeń oraz narzędzi, za pomocą których można nadać przedmiotom określoną formę, strukturę zewnętrzną i rozmiar. W nowoczesnych zakładach ślusarskich coraz częściej oferowane są dwie odmienne metody obróbki – z wykorzystaniem numerycznych tokarek CNC lub ręcznych, określanych też mianem tradycyjnych bądź konwencjonalnych. W naszym artykule przedstawimy główne zalety obu rozwiązań.

Jeszcze kilka dekad temu, przed wkroczeniem na rynek technologii cyfrowych, proces obróbki metali był niezwykle żmudny, ponieważ poszczególne elementy były kształtowane manualnie, z wykorzystaniem zwykłych tokarek. Obecnie większość masowej produkcji obsługują dziś wyłącznie urządzenia sterowane numerycznie, choć tokarki konwencjonalne wciąż mają grono swoich zwolenników.

Tokarki CNC, czyli dynamika i precyzja produkcji

Sterowane numerycznie tokarki CNC to maszyny zaprojektowane z myślą o uniwersalnej i ekspresowej obróbce różnych metali, w tym frezowaniu oraz nawiercaniu – na bardzo szeroką skalę i z zachowaniem najwyższej dokładności kształtu, do 0,001 mm. Są to wysokiej klasy urządzenia, wyposażone w pamięć wewnętrzną, dzięki której każdy etap obróbki metali może być powtarzany wielokrotnie na życzenie zlecającego, co pozytywnie wpływa na wydajność całego procesu produkcji.

Dzięki zautomatyzowanej technologii tokarek typu CNC w trakcie obróbki rzadko dochodzi do uszkodzenia, zniszczenia materiału lub wykonania niezgodnie z projektem. To z kolei sprawia, że firmy ponoszą mniejsze koszty związane z zakupem półproduktów czy organizacją stanowisk pracy własnych tokarzy. Tokarki sterowane numerycznie samoczynnie eliminują też nadmiar zanieczyszczeń i osadów, powstałych w wyniku obróbki, co również dynamizuje cały proces produkcji.

Tokarki do obróbki konwencjonalnej

Jak zauważa Mariusz Cieślewicz z Warsztatu ślusarsko – tokarskiego w Gnieźnie: mimo rozwoju technologii CNC kluczowe w procesie obróbki metali pozostaje wciąż doświadczenie oraz wiedza tokarza, dlatego w naszym zakładzie oferujemy między innymi usługi obrabiarką konwencjonalną, sterowaną manualnie.

Wykwalifikowany pracownik bez trudu poradzi sobie z rysunkiem technicznym i precyzyjnie wykona przedmiot w oparciu o przedstawioną dokumentację. Warto jednak pamiętać o tym, że taka metoda obróbki jest bardziej czasochłonna niż w przypadku zastosowania tokarki CNC i niesie ona ryzyko wad konstrukcyjnych detali, gdyż wszystkich pomiarów tokarze dokonują ręcznie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz