Artykuł sponsorowany

Zalety korzystania z alternatywnych źródeł energii – kolektory słoneczne

Zalety korzystania z alternatywnych źródeł energii – kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne są coraz chętniej wybierane przez firmy i gospodarstwa domowe, jako źródło oszczędności, poprzez pobór darmowej czystej energii cieplnej, która może być wykorzystana do ogrzania wody ciepłej lub produkcji energii elektrycznej. Jak wygląda montaż kolektorów słonecznych? Z jakich elementów składa się układ kolektorów słonecznych?

Działanie kolektorów słonecznych uzależnione jest od pogody. Jest ono tym sprawniejsze, im mniejsze jest zachmurzenie. Jednak dzięki nowoczesnej technice, dzięki zdolności pochłaniania promieniowania rozproszonego urządzenie działa bezawaryjnie, nawet w dni pochmurne.

Czym są kolektory słoneczne i jak są zbudowane?

Kolektory słoneczne pobierają ciepło ze słońca i zamieniają je w energię cieplną, oddając ją do nośnika, którym jest woda. Do wytworzenia energii elektrycznej służą panele solarne PV.

Aby układ kolektorów słonecznych działał bezawaryjnie, musi składać się z kilku powiązanych ze sobą modułów, dobranych do potrzeb użytkownika końcowego. Układ kolektorów słonecznych składa się z:

  • Kolektora słonecznego,

  • Układu krążenia czynnika wraz z automatyką,

  • Zasobnika wody.

Od jego właściwego montażu zależeć będzie wydajność układu. A jest, o co walczyć. Właściwie rozmieszczone kolektory, pozwalają na oszczędności ogrzewania nawet rzędu 65%. Tylko firma z odpowiednim doświadczeniem, może zagwarantować funkcjonowanie instalacji zgodnie z przyjętym założeniem technicznym. Przykładem firmy, która specjalizuje się w montażu instalacji kolektorów jest firma FHU Wieczorek Sylwester Wieczorek.

Decydując się na kolektory słoneczne, dobierz moc do swoich potrzeb

Zwracając się po projekt, wykonanie i montaż kolektorów słonecznych do doświadczonej firmy mamy gwarancję, iż będą one wystarczająco mocne oraz zamontowane zgodnie z zasadą montażu (pod kątem 45° w kierunku południowym, najlepiej na wysokości około 3 m, żeby ochronić ekrany przed zanieczyszczeniami, uszkodzeniem mechanicznym). Sam montaż to nie jedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę przy kolektorach. Celem niedopuszczenia do przegrzania instalacji, muszą być zastosowane odpowiednie sterowniki i pompki pomiaru temperatury, które dobierane są do mocy użytkowej instalacji, a ta z kolei wynika z zapotrzebowania na energię danego gospodarstwa.

Doświadczone firmy projektujące instalacje kolektorów słonecznych dzięki dostępowi do najnowszej aparatury pomiarowej i dostawców części składowych są w stanie zapewnić bezawaryjne działanie każdej instalacji bez względu na jej moc przerobową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz