Artykuł sponsorowany

Zagrożenia związane z korzystaniem z zagrzybionej klimatyzacji

Zagrożenia związane z korzystaniem z zagrzybionej klimatyzacji

Myśląc o współczesnych samochodach osobowych, trudno wyobrazić je sobie bez klimatyzacji. Systemy kontroli parametrów powietrza stanowią swoisty standard, zapewniający odpowiedni komfort jazdy. Niestety, przyjemność korzystania z klimatyzacji może zamienić się w mękę. Zaniedbany układ klimatyzacyjny stanowi spore zagrożenie dla zdrowia, a nieprzyjemne zapachy to najmniejszy problem z którym możemy się zetknąć.

Zagrzybiona klimatyzacja w praktyce

Wbrew pozorom, problem zagrzybionej klimatyzacji nie jest rzadkością. Według uśrednionych szacunków, dotyczy niemal 80% samochodowych urządzeń klimatyzacyjnych! Kłopoty mogą pojawić się zwłaszcza po długotrwałym nieużywaniu klimy. Wydobywająca się, charakterystyczna woń pleśni to pierwszy sygnał, który powinien nas zaniepokoić. Znacznie bardziej niebezpieczne są jednak powstałe z wilgoci bakterie, grzyby i mikroorganizmy, które krążą wraz z powietrzem. 

Przebywając w kabinie z zaniedbaną klimatyzacją narażamy się na wdychanie zanieczyszczeń, co skutkuje szeregiem dokuczliwych objawów – kaszlem, kichaniem, łzawieniem z oczu, a nawet infekcjami układu oddechowego. W szczególnie niekomfortowej sytuacji postawieni są alergicy, reagujący na obecność najdrobniejszych pyłków oraz zabrudzeń – przestrzega specjalista serwisu samochodowego Sabat z Lublina.

Jak chronić się przed grzybami i bakteriami?

Jak mówi przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Liczy się przede wszystkim profilaktyka – regularnie odgrzybiana klimatyzacja nie zostanie doprowadzona do stanu nędzy i rozpaczy, a w efekcie nie będzie stanowiła zagrożenia dla zdrowia. Z usługi odgrzybiania klimatyzacji warto korzystać co najmniej raz w roku, zgłaszając się do profesjonalnego serwisu samochodowego. Specjaliści dysponują odpowiednimi preparatami chemicznymi oraz środkami antybakteryjnymi. Bardzo popularne jest czyszczenie układu przy pomocy ozonu lub ultradźwięków. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie wykonać takiej operacji – zwłaszcza, że wymaga ona wymontowania sporej ilości kratek i dotarcia do głębszych elementów układu. Istotne jest też wyczyszczenie parownika klimatyzacyjnego, na którym osadzają się wilgoć, pyłki i brudy – główni sprawcy nieszczęścia. Sprawnie przeprowadzona procedura oczyszczania nie powinna zająć więcej niż kilka godzin. Samochód zostaje oddany do użytku tego samego dnia. Serwis nie stanowi więc znacznego obciążenia – tak pod względem czasu, jak i poniesionych kosztów. Odniesiona korzyść jest zaś bezcenna. Wszak zdrowie to skarb!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz