Artykuł sponsorowany

Zadania i uprawnienia lekarza rodzinnego

Zadania i uprawnienia lekarza rodzinnego

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, potocznie lekarz rodzinny planuje i realizuje kompleksową opiekę lekarską nad osobą uprawnioną do pobierania opieki medycznej, rodzinnej oraz społecznej w swoim miejscu zamieszkania. Lekarz ten obejmuje opieką medyczną zarówno osoby dorosłe jak i dzieci, a jego naczelnym zadaniem jest zadbać o zdrowie i dobrą kondycję wszystkich pacjentów, którzy udają się do przychodni po poradę medyczną.

Zadania lekarza rodzinnego

Lekarz rodzinny jest zazwyczaj lekarzem pierwszego kontaktu, który po dokonaniu wstępnych badań pacjenta może skierować go na dalsze badania u specjalisty. Do innych zadań lekarza rodzinnego należy między innymi:

  • koordynowanie opieki zdrowotnej pacjenta – porządkowanie, organizacja leczenia i profilaktyki zdrowia,
  • udzielanie konsultacji, w tym udzielanie rad, wystawianie opinii na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz w razie konieczności kierowanie do specjalistów w celu dalszych badań,
  • rozwijanie personalnego podejścia do pacjenta, uwzględniając jego rodzinę i środowisko,
  • ·stawianie diagnozy i podejmowanie decyzji o dalszym leczeniu na podstawie zleconych badań,
  • długotrwała opieka nad pacjentem,
  • prowadzenie pacjentów z ostrymi i przewlekłymi chorobami,
  • promowanie zdrowego stylu życia oraz kontrola kondycji zdrowotnej pacjenta oraz wpływanie na kondycję zdrowotną lokalnej społeczności.

Swoje zadania lekarz rodzinny realizuje w przychodni w wyznaczonych godzinach przyjęć, ale również podczas wizyt domowych. Warto pamiętać, że może on udzielać porad medycznych zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom, zatem zakres jego obowiązków jest znacznie bardziej szeroki niż pediatry czy internisty. Dlatego też, mając na uwadze zdrowie całej rodziny zaleca się korzystanie z usług sprawdzonego specjalisty w przychodni lekarza rodzinnego.

Choroby, które leczy lekarz rodzinny

Usługi lekarza rodzinnego są bardzo szerokie. Nie zawsze, bowiem z bólem głowy czy nadciśnieniem należy iść do internisty. Często wystarczy konsultacja lekarza rodzinnego, który zbada przyczynę złego stanu zdrowia pacjenta oraz zleci wykonanie dodatkowych badań jak na przykład badanie krwi, moczu czy RTG i skieruje pacjenta na leczenie u specjalisty. Ponadto można udać się do niego na konsultacje w zakresie ogólnego stanu zdrowia oraz profilaktyki, której celem jest zapobieganie występowania groźnych chorób w przyszłości.

Opracowanie:
Poznań, os. Kosmonautów 104a
tel. 61 820 43 21
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży