Artykuł sponsorowany

Zaćma u psa. Rozpoznanie i leczenie

Zaćma u psa. Rozpoznanie i leczenie

Wzrok jest zmysłem niezwykle istotnym, dlatego warto znać podstawowe objawy wskazujące na jego pogorszenie. Każdy posiadacz psa powinien wiedzieć o podstawowych problemach, jakie mogą dotknąć oczu jego pupila. Jedną z częściej występujących patologii tego narządu jest zaćma, która powoduje niedowidzenie, a nawet całkowitą utratę wzroku, co mocno obniża jakość życia naszego czworonoga. Sprawdź, jak rozpoznać zaćmę u psa i jak wygląda jej leczenie.

Rozpoznanie zaćmy u psa

Zaćma bardzo utrudnia prawidłowe funkcjonowanie pupila, powodując zmiany w jego zachowaniu, które objawiają się posmutnieniem, apatią i brakiem pewności podczas poruszania się, szczególnie po zmroku. Psy są ostrożniejsze i unikają ruchu. Jeżeli chodzą, to robią to powoli, z uwagi na to, że nie widzą potencjalnych przeszkód i zagrożeń. Często zdarza się, że pies nie może złapać piłki podczas zabawy, a na spacerze zaczyna podążać za inną osobą. Rozpoznanie tych specyficznych zachowań u naszego pupila powinno, jak najszybciej skłonić nas do wizyty u weterynarza w Chorzowie. Rozpoznać zaćmę u psa możemy poprzez spoglądanie mu w gałkę oczną. O chorobie może świadczyć mętna gałka oczna, która nie błyszczy. Wielu właścicieli czworonogów określa taką zmianę, jako mleczną soczewkę, zmętnienie lub brak przezroczystości soczewki oka.

Zaćma dojrzała może prowadzić do pęknięcia torebki i rozwoju zapalenia błony naczyniowej oka, czy jaskry. Towarzyszy temu najczęściej bolesność gałki ocznej, zaczerwienienie oka, nadmierne łzawienie oraz pocieranie oka łapą. Zaćma może pojawić się w każdym wieku i u każdej rasy. Istnieje także wiele podejrzeń, że u kilku ras jest to choroba wrodzona, np. u sznaucera miniaturowego i olbrzymiego, buldoga francuskiego, czy yorkshire teriera. Warto także wiedzieć, że zaćma u psa w początkowym stadium może obejmować jedynie część soczewki, a z czasem wypełniać jej całą objętość.

Leczenie zaćmy u psa

Dotychczas nie udało się opracować skutecznych metod farmakologicznego leczenia zaćmy, a jedyną skuteczną metodą pozostaje leczenie operacyjne. Najnowocześniejszą formą operacji zaćmy jest fakoemulsyfikacja z wykorzystaniem aparatury medycznej, która przy pomocy fal ultradźwiękowych rozbija twarde masy zaćmy. Dla uzyskania optymalnych wyników leczenia niezbędne jest badanie okulistyczne mające ocenić przyczynę zaćmy, jej rodzaj oraz stopień rozwoju. Bardzo ważne jest tutaj wykluczenie współistnienia innych chorób oczu, gdyż mogą one mieć wpływ na wynik leczenia.

Jak zauważa weterynarz z Przychodni weterynaryjnej w Chorzowie, która świadczy kompleksowe usługi z zakresu diagnostyki i leczenia zwierząt domowych oraz zwierząt egzotycznych: Istotne jest kompleksowe podejście do diagnostyki, które pozwala na wykrycie zaćmy u psa na wczesnym etapie jej rozwoju, kiedy możliwe jest osiągnięcie najlepszego efektu leczenia i istnieje najmniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Obecnie stosowane nowoczesne i sterowane komputerowo aparaty do fakoemulsyfikacji zaćmy, pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów terapeutycznych. Przy odpowiedniej kwalifikacji operacyjnej i braku współistniejących chorób oczu można uzyskać pełne przywrócenie prawidłowego widzenia. W ocenie możliwości przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy należy również wziąć pod uwagę wiek czworonoga. U starszych psów mogą występować zaburzenia motoryczne i poznawcze, które niestety mogą wpłynąć niekorzystnie na efekt zabiegu. Duże znaczenie ma także charakter psa oraz zdolność do współpracy. Niechęć do współdziałania i agresja ze strony psa wyklucza jego szanse na wyleczenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz