Artykuł sponsorowany

Zabiegi ultradźwiękami w gabinecie fizjoterapii Beaty Pruszkowskiej

Zabiegi ultradźwiękami w gabinecie fizjoterapii Beaty Pruszkowskiej

Ultradźwięki to drgania o częstotliwości wyższej niż 20 000 Hz, które aktywują komórki odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu. Specjalista z gabinetu Beatu Pruszkowskiej wskazuje, że zabiegi z wykorzystaniem tego czynnika fizykalnego zmniejszają dolegliwości bólowe, działają przeciwzapalnie oraz przyspieszają procesy wchłaniania i gojenia się ran. Sprawdźmy, jakie są inne wskazania do sonoterapii, i jak przeprowadza się zabieg.

Zabiegi ultradźwiękami – kiedy są wskazane?

Ultradźwięki znajdują zastosowanie przy leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów, przykurczów oraz schorzeń o podłożu reumatoidalnym. Co więcej, wspomagają procesy odbudowy uszkodzonych tkanek i zmniejszają obrzęki o charakterze limfatycznym. Fizjoterapeutka z gabinetu Beaty Pruszkowskiej zaznacza, że kluczową kwestią w terapii ultradźwiękami jest właściwe zaprogramowanie procesu terapeutycznego – określenie dawek i trybu nadźwiękawiania tkanki. Słabe dawki wykazują działanie pobudzające, średnie – hamujące, zaś duże – niszczące.

Ustalenie wysokiej wartości współczynnika wypełnienia pozwala uzyskać odczuwalny efekt cieplny oraz ciągłą emisję fal dźwiękowych; przy niższej wartości tkanka będzie ogrzana słabiej, zaś emisja fal nastąpi w trybie impulsowym. Metoda przeprowadzania zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków jest określana na podstawie badań diagnostycznych.

Beata Pruszkowska: zabiegi ultradźwiękami – efekty

Efekty zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków dzielą się na termiczne i nietermiczne. Te pierwsze obejmują głębokie przegrzanie tkanek, zwiększony przepływ krwi oraz zmianę przepuszczalności błony komórkowej. Do skutków nietermicznych zaliczamy m.in. wzrost syntezy białek i szybszą odbudowę tkanek.

Jak zaznacza terapeutka z gabinetu Pruszkowskiej, leczenie ultradźwiękami doskonale wspiera procesy naprawcze i przyspiesza gojenie blizn i struktur ścięgnistych. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat terapii, skontaktuj się z fizjoterapeutą z placówki. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz