Artykuł sponsorowany

Za pomocą jakich metod dokonuje się tycznia budynku?

Za pomocą jakich metod dokonuje się tycznia budynku?
Geodeta jest niezwykle ważną postacią na każdym placu budowy. Bez względu na to, czy chodzi o obiekty mieszkalne, czy też przemysłowe, to od jego precyzyjnych pomiarów w zdecydowanej mierze zależy pomyślność całej inwestycji. Jednym z najistotniejszych zadań jest wytyczenie budynku na działce budowlanej. Za pomocą jakich metod można osiągnąć najbardziej satysfakcjonujące rezultaty i co konkretnie w tym zakresie oferują specjaliści?

Czym jest tyczenie budynku?

Jeżeli zadamy sobie pytanie, dotyczące tego, które prace wykonywane są przez geodetów najczęściej, to tyczenie obiektów zdecydowanie znajdzie się na tej liście na jednym z czołowych miejsc. Na czym konkretnie polega ten skomplikowanie brzmiący proces? Odpowiedź jest bardzo prosta. Tyczenie budynku opiera się na wykonaniu precyzyjnego pomiaru działki lub obiektu budowlanego i konkretnym wskazaniu punktów o przyjętym układzie odniesienia. Punkty te muszą zostać ustabilizowane w sposób tymczasowy lub stały. Tyczenie samo w sobie pozwala wyraźnie określić położenie budynku względem innych obiektów, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Jak zatem wyraźnie widać jest to zadanie bardzo odpowiedzialne. Wymagane jest nie tylko ogromne doświadczenie, ale przede wszystkim zaproponowanie odpowiednich rozwiązań technicznych, dzięki którym inwestorzy będą mogli mieć pewność doskonałej precyzji. Co do zasady, tyczenia budynków dokonuje się za pomocą 2 metod. Co konkretnie warto o nich wiedzieć?

Tyczenie budynku – za pomocą jakich metod?

Wśród wielu dostępnych rozwiązań w zakresie tycznia budynków, zdecydowanie warto postawić na metodę kołkową lub metodę ław drutowych. Dlaczego? Otóż dlatego, że dają one znacznie trwalsze efekty niż np. sypanie wapnem, które bardzo łatwo ulega wpływowi warunków atmosferycznych takich jak wilgoć, czy nawet silniejszy wiatr. W każdym przypadku wyznacza się punkty charakterystyczne. Są to osie lub narożniki zewnętrzne obiektu. Ich liczba uzależniona jest przede wszystkim od skomplikowania kształtu fundamentów. Aby mieć pewność, że pomiary geodezyjne zostaną wykonane z troską o najmniejszy nawet detal, zdecydowanie warto postawić na najlepszych wykonawców, do których zalicza się firma Geox.

Dla inwestorów, którzy wyjątkową uwagę przykładają do czynników ekonomicznych, z pewnością interesująca wyda się informacja, iż metoda kołkowa jest o około 30% tańsza od metody ław drutowych. Może się to okazać kluczowe podczas planowania budżetu dla wszystkich tych, którzy podjęli się realizacji prac budowlanych z własnych oszczędności.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz