Artykuł sponsorowany

Za co dopowiada geodeta na placu budowy?

Za co dopowiada geodeta na placu budowy?
Zwykło się mówić, że geodeta to najważniejsza postać na  placu budowy. W zasadzie nic w tym dziwnego, ponieważ jest to specjalista, z którym rozpoczyna się i kończy wszystkie prace dotyczące zarówno samego budynku, jak i zakupionej działki. Zakres koniecznych do wykonania obowiązków jest zatem znaczący, co oczywiście wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Dlatego też z praktycznego punktu widzenia warto postawić na najbardziej doświadczonych fachowców. Na co mogą liczyć inwestorzy?

Stworzenie mapy do celów projektowych i wytyczenie budynku


Pierwszym kluczowym momentem, w którym inwestorom przyjdzie skorzystać z usług geodety, jest adaptacja projektu gotowego. Aby architekt w ogóle mógł zaplanować osadzenie budynku na działce, niezbędne staje się stworzenie mapy do celów projektowych. Zadania tego może podjąć się jedynie geodeta. Po przygotowaniu opracowania kartograficznego architekt adaptujący następnie lokalizuje na niej budynek oraz planuje przebieg wszystkich przyłączy. Kolejny raz architekt pojawia się na placu budowy po dopełnieniu wszystkich formalności i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, czyli wtedy, kiedy prace budowlane mogą ruszyć już na dobre.

Na tym etapie kompleksowa obsługa geodezyjna polega na tym, iż specjalista wytycza budynek w terenie zgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki. Za pomocą zamontowanych w gruncie specjalistycznych znaków geodezyjnych wyznacza charakterystyczne punkty  oraz osie geometryczne powstającego obiektu. Po zakończeniu tych czynności geodeta dokonuje stosownego wpisu w dzienniku budowy i przekazuje głównemu inwestorowi szkice wytyczenia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Pomiar przyłączy i inwentaryzacja powykonawcza


Trzeba także wyraźnie zaznaczyć, iż jednym z najważniejszych zadań należących do zakresu obowiązków geodety, jest wytyczenie i pomiar przyłączy. Chodzi oczywiści o to, że zaprojektowane przez architekta przyłącza, muszą zostać precyzyjnie zlokalizowane na działce. Następnie, gdy będą one już doprowadzone do budynku, geodeta wykonuje ich pomiar z natury i opracowuje mapę powykonawczą. Pozwala to na jednoznaczne zweryfikowanie, czy założenia projektowe idealnie pokrywają się ze stanem rzeczywistym. Dlatego też, żeby na opracowanych mapach został opisany ich realny przebieg, wszystkie pomiary muszą zostać wykonane przed zasypaniem przyłączy.

Ostatni raz geodeta pojawia się na placu budowy w momencie, gdy nowy dom stoi już w całej swojej okazałości. Jak podkreślają specjaliści z firmy Geoprojekt, w tym przypadku prace obejmują wykonanie pomiaru powykonawczego budynku. To właśnie w trakcie inwentaryzacji dokonuje się sprawdzenia zgodności parametrów zrealizowanego obiektu z wcześniejszym wytyczeniem geodezyjnym. Pozwala to ostatecznie zweryfikować, czy wszystko jest tak, jak być powinno.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz