Artykuł sponsorowany

Z jakimi rodzajami depresji można zetknąć się najczęściej? Pomoc Psychologiczna Petro Lashchyk

Z jakimi rodzajami depresji można zetknąć się najczęściej? Pomoc Psychologiczna Petro Lashchyk

Współcześnie depresja postrzegana jest w kategoriach choroby cywilizacyjnej, ponieważ każdego roku zapada na nią coraz więcej ludzi. Badania przeprowadzone przez specjalistów jasno udowadniają, że w okolicach roku 2030 będzie to najczęściej występująca przypadłość na świecie. Samo schorzenie nie może być traktowane w sposób jednowymiarowy. Rodzaje depresji są bardzo różne i wynikają z zupełnie innych przyczyn. Z jakimi z nich można spotkać się najczęściej?

Dystymia i depresja sezonowa

Jedną z łagodniejszych form depresji jest dystymia. W tym przypadku objawy występowania są bardzo charakterystyczne dla specyfiki jednostki chorobowej. Mowa tutaj oczywiście o obniżonym nastroju, wykazywaniu tendencji pesymistycznych, zaniżonej samoocenie oraz problemach z podejmowaniem nawet błahych decyzji. Aby rzeczywiście można było postawić diagnozę, taki stan pacjenta musi utrzymywać się około 2 lata. Z racji stosunkowo delikatnego przebiegu dystymia leczona jest przy wykorzystaniu leków przeciwdepresyjnych oraz psychoterapii.

Jeżeli zaś chodzi o tzw. depresję sezonową, to w zdecydowanej większości przypadków atakuje ona w okresie jesiennym. Długi okres bez dostępu do Słońca powoduje u ludzi wyraźne rozdrażnienie, wzmożony apetyt i senność. Pacjenci zmagający się z tą dolegliwością podkreślają jednak, że najbardziej odczuwalny jest stały brak energii oraz zmęczenie. Ten rodzaj depresji występuje najczęściej u osób w wieku od 20 do 30 lat. Najskuteczniejszą metodę leczenia stanowi fototerapia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym jest zaburzenie afektywne dwubiegunowe?

W bardzo dużym skrócie schorzenie to charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem objawów depresji oraz manii. Niestety połączenie tych dwóch skrajnych stanów niesie ze sobą bardzo przykre konsekwencje. W skrajnych i nieleczonych przypadkach osoba chora może nawet targnąć się na swoje życie. Człowiek żyje w de facto stałym przeświadczeniu o swojej sile i niezwyciężoności. Nie widzi żadnych przeszkód do realizacji swoich założeń, przez co bywa niebezpieczny. Leczenie tego typu zaburzeń to skomplikowany i przede wszystkim wieloetapowy proces, podczas którego wykorzystuje się bardzo silne leki przeciwpsychotyczne. Kluczem to poradzenia sobie z problemem jest ich regularne przyjmowanie. Odstawienie środków wiąże się z nawrotem choroby.

Pamiętajmy, że żadnych objawów nie powinno się bagatelizować, ponieważ depresja bez względu na jej konkretny rodzaj, zawsze ma charakter rozwojowy. Oznacza to, że bez wdrożenia specjalistycznej terapii, pacjent skazany jest na stałe pogarszanie się swojego stanu. Im szybsza reakcja na to, że z naszą psychiką dzieje się coś bardzo złego, tym większe szanse na przeprowadzenie sprawnego leczenia.

Konsultacja psychologiczna Petro Lashchyk

Gabinet psychoterapii Petro Lashchyk został założony z myślą o osobach dorosłych oraz młodzieży, aby nieść pomoc każdemu, kto jest w jakimś kryzysie życiowym lub zmaga się z depresją, nerwicą czy zaburzeniami lękowymi. Na miejscu przyjmują psycholog oraz terapeuta, oferując konsultacje psychologiczne indywidualne lub grupowe. Do Pomocy Psychologicznej Petro Lashchyk często zgłaszają się osoby walczące ze skutkami chronicznego stresu oraz przeżywające konflikty rodzinne, utratę kogoś bliskiego lub problemy w pracy. W przypadku problemów, nie wahaj się zgłosić o pomoc.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz