Z jakimi formalnościami wiąże się przyjęcie spadku?

Z jakimi formalnościami wiąże się przyjęcie spadku?
Jeżeli zmarła osoba, z którą byliśmy związani więzami krwi lub poprzez osobiste relacje, mamy prawo spodziewać się przejęcia części pozostawionego przez nią majątku. Aby móc stać się jego właścicielem, należy dopełnić pewnych formalności, które są regulowane prawnie.

Testament lub jego brak

Dokumentem wyrażającym ostatnią wolę zmarłego jest testament. Może on (ale nie musi) być sporządzony w obecności notariusza, który czuwa nad prawidłowością jego realizacji, będąc pośrednikiem pomiędzy sądem a spadkobiercami. Poszukiwanie testamentu może być utrudnione z oczywistych przyczyn - ostatnia wola zmarłego to dane często świadomie zatajane. 

W sytuacjach, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że zmarły przed śmiercią zostawił testament, należy bezwzględnie podjąć próbę jego odnalezienia. Jeżeli został sporządzony formalnie jest szansa, że dokument został wpisany do Notarialnego Rejestru Dokumentów (informacja u notariusza). Jeżeli testamentu nie ma lub brakuje przesłanek potwierdzających fakt jego sporządzenia, spadek przyjmuje się w drodze dziedziczenia: w pierwszej kolejności prawo do spadku rozdzielanego w równych częściach mają małżonek i dzieci zmarłego.

Przyjęcie spadku

Istnieją dwie drogi przyjęcia spadku:

  • przyjęcie proste - spadkobierca odpowiada całym (także osobistym) majątkiem za ewentualne długi,
  • przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza - spadkobierca odpowiada za długi do wysokości wartości przejętych dóbr.
Przyjęcia lub odrzucenia spadku dokonuje się drogą formalną u notariusza, można to zrobić w toku postępowania o stwierdzenie nabycia praw do spadku.

Potwierdzenie prawa do spadku

Akt poświadczenia dziedziczenia można sporządzić u notariusza pod warunkiem, że wśród spadkobierców nie ma sporów dotyczących podziału majątku. Aby móc wystawić taki akt, notariusz będzie potrzebował dokumentów potwierdzających tożsamość i linię spowinowacenia, np. aktów urodzenia, a także wystawianych na tę okoliczność zgodnych oświadczeń spadkobierców. Sam akt jest dokumentem urzędowym, rejestrowanym w systemie. Warto zaznaczyć, iż sam akt potwierdzenia dziedziczenia nie jest tożsamy z prawem własności - poświadczeniem prawa własności będzie wypis z księgi wieczystej przykładowej nieruchomości, a wspomniany dokument jest furtką do załatwienia tego typu spraw.

Spadek może podlegać opodatkowaniu!

Nabywca spadku musi zapłacić od niego podatek, choć w uzasadnionych przypadkach (np. bliski stopień pokrewieństwa) może się ubiegać o zwolnienie z tego obowiązku. Aby nie było wątpliwości, kto i w jakich okolicznościach powinien opłacić podatek od spadku, warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy.

Artykuł przygotowany dzięki uprzejmości Firmy Exitus - Usługi pogrzebowe w Warszawie
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz