Artykuł sponsorowany

Z jakimi dolegliwościami należy udać się na wizytę do laryngologa i jak się do niej przygotować?

Z jakimi dolegliwościami należy udać się na wizytę do laryngologa i jak się do niej przygotować?

Specjalista laryngolog nie zajmuje się tylko i wyłącznie badaniem słuchu. Można udać się do niego z innymi problemami zdrowotnymi, które dotyczą między innymi krtani, gardła czy nosa. Jego zakres kompetencji jest dość duży, ponieważ oprócz leczenia przeprowadza on również zabiegi chirurgiczne. Kiedy należy udać się na wizytę do gabinetu laryngologicznego i jak się do niej przygotować? Dowiesz się tego, z naszego artykułu.

Kiedy udać się na wizytę do lekarza laryngologa?

Laryngologia to obszerny dział medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem górnych dróg oddechowych i uszu, a także zatok. Lekarz wykonuje różnego rodzaju badania laryngologiczne, by móc zdiagnozować lub wykluczyć:

    • choroby krtani,
    • zapalenie zatok,
    • choroby gardła,
    • choroby ucha,
    • choroby nosa,
    • choroby uszu.

    Ból, krwawienie, chrypka, przewlekły katar, zaburzenia przełykania czy równowagi to jedne z wielu dolegliwości, kiedy niezwłocznie należy udać się na konsultacje. Jeśli przegroda nosa sprawia trudności w oddychaniu, to także warto spotkać się ze specjalistą.

    Jak wygląda wizyta u laryngologa i jak się do niej przygotować?

    Przed przyjściem do gabinetu wystarczy, że zadbasz o higienę jamy ustnej i uszu. Jeżeli jednak Twój problem ze zdrowiem jest przewlekły i posiadasz historię leczenia, to należy ją wziąć na pierwsze spotkanie z lekarzem. Dzięki temu jest on w stanie podjąć w krótkim czasie odpowiednie kroki dotyczące leczenia lub zlecić dodatkowe badania kontrolne.

    Podczas pierwszej konsultacji przeprowadzony jest wywiad na temat dolegliwości oraz przebytych chorób, a także wykonuje się badania fizykalne w gabinecie. Dr Tomasz Bujnowski w swoim gabinecie wykonuje również badania fiberoskopowe.

    Badanie laryngologiczne polega na sprawdzeniu węzłów chłonnych, ślinianek, a także oceny stanu zdrowia nosa, uszu, oraz górnych dróg oddechowych. Po zakończeniu tego etapu lekarz może postawić diagnozę oraz wybrać sposób leczenia lub skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, np. rentgen, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny.

    Opracowanie:
    Olsztyn, Piotrowskiego 10a
    tel. 604 965 785
    Oceń artykuł (0)
    0.0
    Komentarze
    Dodaj komentarz