Artykuł sponsorowany

Z jakiego kartonu wykonuje się pudełka i opakowania?

Z jakiego kartonu wykonuje się pudełka i opakowania?

Z opakowaniami kartonowymi mamy do czynienia codziennie i praktycznie na każdym kroku. Opakowania z kartonu znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu: od branży spożywczej, przez kosmetyczną, po motoryzację. Służą z powodzeniem zarówno do przechowywania, jak i transportu rozmaitych towarów. Jakie materiały mogą być stosowane do produkcji opakowań kartonowych? Czym charakteryzuje się karton, a po czym poznamy tekturę? Odpowiadamy!

Opakowania z papieru mogą różnić się od siebie wieloma parametrami, takimi jak grubość, elastyczność czy wytrzymałość. Producenci opakowań kartonowych, jak Creative Pack z Bierunia oferują różne rodzaje pudełek, wśród których wymienić warto pudełka kartonowe oraz opakowania tekturowe o różnych zastosowaniach. Czym różni się tektura od kartonu? Gdzie znajdują zastosowanie opakowania z tektury? Kiedy lepiej sprawdzi się pudełko kartonowe?

Czym charakteryzuje się karton?

Karton to określenie grubszej kartki papieru, składającej się z jednej warstwy materiału z włókien celulozowych. Karton charakteryzuje się przede wszystkim wysoką elastycznością i umiarkowaną grubością, jest przy tym stosunkowo łatwy w obróbce. Na kartonie z powodzeniem nadrukować można grafikę, logo lub napis, dzięki czemu może on pełnić także funkcję reklamową. Kartony znajdują szerokie zastosowanie – zarówno w branży spożywczej, gdzie służą do przechowywania i ekspozycji herbaty, słodyczy czy artykułów sypkich, jak i w branży kosmetycznej, gdzie stanowią opakowania kremów, perfum czy farb do włosów.

Najważniejsze właściwości tektury

Tektura to materiał składający się z kilku warstw papieru. Wyróżniamy dwa rodzaje tektury: tekturę litą oraz tekturę falistą. Ta pierwsza jest nieco cieńsza niż druga, wyróżnia się ponadto elastycznością i lekkością, dlatego produkuje się z niej głównie pudełka wykorzystywane do pakowania lżejszych przedmiotów. Tektura falista z kolei składa się z kilku warstw papieru – gładkiego i falowanego na przemian – stąd jej nazwa. W porównaniu do tektury litej, tektura falista jest znacznie grubsza i sztywniejsza, a co za tym idzie – także wytrzymalsza, dlatego też wykorzystywana jest z powodzeniem zarówno do przeprowadzek, jak i do transportu i magazynowania nawet bardzo ciężkich ładunków, jak sprzęt AGD czy meble.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz