Artykuł sponsorowany

Z jakiego drewna tworzy się więźbę dachową? Oferta tartaku Elżbiety Bogoń-Chowaniec

Z jakiego drewna tworzy się więźbę dachową? Oferta tartaku Elżbiety Bogoń-Chowaniec

Budowa domu to złożona inwestycja. Jednym z jej etapów jest przygotowanie dachu, którego szkieletem jest więźba dachowa. Tworzą ją najczęściej szeroko wyspecjalizowane tartaki, które przygotowują konstrukcje na wymiar według dostarczonego przez klienta projektu. Więźba produkowana jest zaś z wysokiej klasy drewna konstrukcyjnego. Czym musi cechować się materiał do tworzenia dachu? Poznaj ofertę tartaku Elżbiety Bogoń-Chowaniec.

Drewno konstrukcyjne w wysokiej klasie wytrzymałości

Drewno na więźbę dachową pochodzi ze specjalnie wyselekcjonowanych obszarów leśnych, które często zalicza się do ekologicznych. Drzewa przed wycinką poddawane są testom określającym ich jakość, a po pozyskaniu materiału on sam również jest badany. Dzięki temu drewno konstrukcyjne może zostać przydzielone do odpowiedniej klasy wytrzymałościowej według restrykcyjnych norm. To ona pozwala posegregować przygotowaną tarcicę ze względu na własności wytrzymałościowe, własności sprężyste oraz gęstość. Obecnie drewno konstrukcyjne iglaste tworzone jest w klasach od C14 do C50. Materiał z drzew liściastych jest segregowany według skali D18-D70. Jeśli chodzi o wybór drewna konstrukcyjnego na więźbę dachową, poleca się materiał ze świerku czy sosny w klasie C24-C27. Surowiec musi mieć również dodatkowe oznaczenie KW, które mówi o tym, iż jest to towar jakości wyborowej. Na więźbę dachową raczej nie wybiera się drewna KS (średnia jakość) i tym bardziej klasy KG (jakość gorsza).

Drewno po obróbce termicznej i fitosanitarnej

Więźba dachowa to konstrukcja wsporna, która przez wiele lat będzie poddawana sile tarcia, obciążeniom statycznym i dynamicznym, a także działaniu wilgoci i zmian temperaturowych. To dlatego musi być ona produkowana w taki sposób, by była niebywale żywotna, wytrzymała i stabilna. Drewno na więźbę musi zatem przejść kilka procesów obróbki mechanicznej, termicznej, a także fitosanitarnej. Materiał jest w odpowiedni sposób formowany i oceniany pod kątem mikrouszkodzeń, a także przechodzi suszenie komorowe tak, by wytrącić nadmiar wilgoci. Ponadto ważny jest wspomniany proces fitosanitarny, czyli eliminowanie z drewna wszystkich drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Istotna jest też impregnacja w postaci specjalnych kąpieli drewna. To takie działania pozwalają zabezpieczyć surowiec przed działaniem wilgoci, insektów czy nawet ognia. Wysokiej klasy dobrze zaimpregnowane więźby dachowe na wymiar warto zatem zamawiać w zaufanych firmach.

Drewno kontrolowane z certyfikatem FSC

Warto wiedzieć, że dzisiaj najlepsze tartaki starają się pozyskiwać drewno z certyfikatami FSC. Ważne jest to również przy produkcji więźby dachowej. Certyfikat ten potwierdza bowiem to, iż materiał pochodzi z lasów stale monitorowanych i utrzymywanych w najlepszym stanie. FSC to także potwierdzenie zakupu więźby dachowej produkowanej z drewna kontrolowanego. Oznacza to, że materiał pochodzi z legalnych źródeł, a dostawca przechodzi pozytywnie okresowe audyty. Drewno kontrolowane FSC to również gwarancja wysokiej jakości. System FSC określa rejon pozyskania drewna, ocenia ryzyko pozyskiwania drewna pod kątem pięciu niedopuszczalnych kategorii, określa ryzyko wymieszania materiału w łańcuchu dostaw, a także nakłada obowiązek wdrażania działań minimalizujących ryzyko pozyskiwania niedopuszczalnego drewna. 

Produkcją i sprzedażą więźby dachowej zajmuje się tartak Elżbiety Bogoń-Chowaniec. Siedziba firmy znajduje się w Juszczynie, na terenie województwa śląskiego. Przedsiębiorstwo istnieje na rynku już od ponad dziesięciu lat, a w jego ofercie można znaleźć również montaż więźby dachowej. Dzięki temu inwestorzy mogą liczyć na kompleksową obsługę, ale przede wszystkim mieć pewność tego, że każdy element zostanie odpowiednio przymocowany, a stworzona w ten sposób konstrukcja będzie trwała i solidna.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz