Artykuł sponsorowany

Z jakich przyczyn może dojść do pozbawienia władzy rodzicielskiej?

Z jakich przyczyn może dojść do pozbawienia władzy rodzicielskiej?

W przypadku, w którym władza rodzicielska z powodu trwałej przeszkody nie może być wykonywana, jest ona nadużywana lub rodzice w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki wobec dzieci, mogą zostać jej pozbawieni poprzez wyrok sądowy. Jako że jest to najdrastyczniejszy z dostępnych środków, stosuje się go jedynie w najtrudniejszych sytuacjach. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy sąd pozbawia władzy rodzicielskiej?

Już na samym początku była mowa o trwałej przeszkodzie w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Pojawia się jednak kluczowe pytanie dotyczące tego, co kryje się pod tym dość ogólnym pojęciem? Co do zasady przesłanka ta polega na niemożności sprawowania władzy rodzicielskiej przez okres, który z założenia będzie długi lub nawet niemożliwy do przewidzenia. Doskonały przykład stanowi tutaj wyjazd za granicę jednego z rodziców –  przy całkowitym braku zainteresowania sytuacją dziecka, ciężka choroba połączona z umieszczeniem w placówce leczniczej, osadzenie w zakładzie karnym, a także zaginięcie jednego z opiekunów.

Niestety często zdarzają się również sytuacje, w których władza rodzicielska jest nadużywana. Mowa tutaj przede wszystkim o znęcaniu się psychicznym i fizycznym nad dzieckiem, nadużywaniu alkoholu, uprawianiu procederu przestępczego oraz o uchylaniu się od płacenia alimentów. Sąd może pozbawić rodziców władzy wtedy, kiedy zmuszają oni swoje niepełnoletnie dzieci do nadmiernej pracy zarobkowej. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Pozbawienie władzy rodzicielskiej a pozbawienie praw rodzicielskich

Choć pojęcia te często traktowane są w sposób zamienny, to okazuje się, iż takie ich postrzeganie wcale nie jest zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Dlaczego? Jak podkreślają prawnicy z Kancelarii Adwokackiej, władza rodzicielska powstaje w momencie narodzin dziecka i wygasa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości. W dużym skrócie jest to zbiór praw oraz obowiązków rodziców względem dzieci. Ich zasadniczym celem jest zapewnienie potomstwu właściwych warunków materialnych oraz zabezpieczenie jego interesów.

Prawa rodzicielskie natomiast to nie tylko możliwość decydowania o najważniejszych sprawach dotyczących wychowania, wyboru szkoły czy kontaktu z dzieckiem, ale także obowiązki dotyczące alimentacji – oczywiście, gdy zaistnieje taka konieczność. Warto także wiedzieć o tym, iż w przypadku orzeczenia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej obojga rodziców, dziecko kierowane jest do ośrodka opiekuńczego lub rodziny zastępczej. Pozbawienie praw rodzicielskich oznacza odebranie rodzicom lub jednemu z nich prawa do kontaktu z dzieckiem i współdecydowania o jego losie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz