Artykuł sponsorowany

Z jakich elementów składa się wiosek o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazow i pyłów do powietrza?

Z jakich elementów składa się wiosek o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazow i pyłów do powietrza?

Jesteś właścicielem instalacji, która podczas swojej pracy emituje do otoczenia różnego rodzaju zanieczyszczenia? Koniecznie zgłoś taki przypadek do odpowiednich organów. Każda osoba wprowadzająca gazy i płyny do powietrza jest zobligowana uzyskać zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Jak się za to zabrać, gdzie zgłosić wniosek i z czego się on składa?

Kto musi ubiegać się o zezwolenie?

Prawo ochrony środowiska wymaga, aby każda działalność związana z emisją gazów i płynów została odpowiednio wcześnie zgłoszona. Oznacza to, że taki obowiązek mają osoby dopiero co budujące nową instalację oraz te, które przebudowują swoją starą. Zezwolenie musisz uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem pracy takiej instalacji.

O pozwolenie na emisję nie muszą ubiegać się osoby prowadzące działalność w sposób niezorganizowany, bez przeznaczonych do tych celów środków technicznych oraz właściciele mniejszych instalacji. Zaliczają się do nich niektóre instalacje energetyczne do 5-15 MW oraz niewielkie instalacje produkcyjne.

Nie masz pewności, czy w Twoim przypadku wymagane jest zezwolenie? Koniecznie skontaktuj się z firmą EKO-FIG, która z pewnością udzieli Ci niezbędnych rad i wskazówek.

Jak wygląda wniosek o wydanie pozwolenia na wprowadzenie gazów lub płynów do powietrza?

Zgłoszenie działalności związanej z emisją gazów i płynów do otoczenia to rzecz, obok której nie możesz przejść obojętnie. Nieuregulowanie tego typu spraw wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi.

Jak zalegalizować swoją instalację? Przede wszystkim musisz złożyć wniosek o pozwolenie na wprowadzanie gazów lub płynów do powietrza do odpowiedniego urzędu. W zależności od sytuacji może to być starosta powiatowy, urząd marszałkowski czy regionalne dyrekcje ochrony środowiska.

We wniosku musisz zamieścić:

  • dane osoby prowadzącej instalację,
  • adres zakładu oraz prawo własności do niego,
  • ocenę stanu technicznego instalacji,
  • działalność instalacji oraz informacje o jej wykorzystaniu,
  • wielkość i źródła powstawania emisji,
  • wyniki pomiarów emisji oraz ich oddziaływanie na środowisko,
  • procedury związane z monitorowaniem instalacji,
  • informacja o spełnieniu wymogów technologicznych,
  • czas, na jaki wydane ma być pozwolenie,
  • aktualny stan jakości powietrza,
  • opis pobliskiego terenu oraz określenie warunków meteorologicznych.

Do wniosku musisz dołączyć jego streszczenie w języku niespecjalistycznym oraz dowód wniesionej opłaty skarbowej. Dokumentu takiego nie mogą składać osoby, które wcześniej były karane prawnie za przestępstwa przeciwko środowisku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz