Artykuł sponsorowany

Z czego składają się podatkowe księgi przychodów i rozchodów?

Z czego składają się podatkowe księgi przychodów i rozchodów?

Podatkowe księgi przychodów i rozchodów to narzędzia ewidencjonowania podatków dla księgowości uproszczonej w małych oraz średnich przedsiębiorstwach. Ujmuje się w nich przede wszystkim zdarzenia gospodarcze, które zapisuje się chronologicznie. Służy do tego 17 specjalnych kolumn, które można prowadzić w formie analogowej lub też cyfrowej.

Najważniejsze elementy PKPiR

Podatkowe księgi przychodów i rozchodów składają się na 17 kolumn, wśród których tylko kilka związanych jest ściśle z ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczych. Najważniejsze są zatem:

  • Kolumna 7 – gdzie zapisuje się przychody ze sprzedaży,
  • Kolumna 8 – służąca do ewidencjonowania pozostałych przychodów,
  • Kolumna 10 – ważna dla księgowania zakupu towarów handlowych i materiałów podstawowych,
  • Kolumna 11 – w której ujmuje się koszty uboczne operacji zapisanych w kolumnie 10,
  • Kolumna 12 – przeznaczona na wydatki na wynagrodzenia gotówkowe i w naturze,
  • Kolumna 13 – istotna dla zapisu wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. wynajem biura czy faktury za energię).

Pozostałe kolumny podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów służą zaś do identyfikacji czasu oraz podmiotów biorących udział w danych zdarzeniach gospodarczych.

Zasady prowadzenia PKPiR

Księgi przychodów i rozchodów muszą być prowadzone w walucie polskiej oraz w języku polskim. Ustawa o rachunkowości stanowi, iż każdy zapis musi być czytelny, tworzony starannie, a także musi być trwały. Ujęte w PKPiR zdarzenia muszą być ponumerowane chronologicznie i muszą być opatrzone dowodami księgowymi oraz tzw. kartami księgowymi.

W przypadku prowadzenia ewidencji w formie cyfrowej zadbać należy o to, by łatwo można było drukować cały zapis księgi dla organu kontrolnego. Istotne jest też to, by archiwizować informacje na trwałym nośniku, również według postanowień RODO. O najwyższy poziom obsługi zawsze dba biuro rachunkowe D&M z Torunia, które gwarantuje swoim klientom ubezpieczenie OC swoich usług. Outsourcing księgowości uproszczonej jest zaś bardzo opłacalny dla wielu firm, które liczyć mogą też na ewidencjonowanie środków trwałych, materialnych i prawnych, a także na reprezentację przed urzędami.

Jakie podmioty mogą prowadzić księgowość uproszczoną?

Księgowość uproszczona, a uszczegóławiając podatkowe księgi przychodów i rozchodów, przeznaczone są głównie dla małych oraz średnich firm. Ustawa wskazuje, iż taką możliwość mają:

  • osoby fizyczne, osiągające przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, które jako formę opodatkowania wybrały zasady ogólne lub podatek liniowy,
  • spółki jawne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki partnerskie, których przychody netto za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 milionów euro w przeliczeniu na walutę polską (kurs podawany jest przez NBP każdego roku w 1 października).
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz