Artykuł sponsorowany

Z czego składa się projekt domu jednorodzinnego?

Z czego składa się projekt domu jednorodzinnego?

Projekt domu jednorodzinnego to ważny dla ekipy budowlanej dokument, który tworzony jest w ramach indywidualnego opracowania lub w wersji projektu gotowego, który jest adaptowany do warunków działki. Elementy całej dokumentacji budowy domu są ściśle ustalone przez prawo budowlane. Również i składowe projektu są jasno wyszczególnione. Poznaj je właśnie teraz.

Od opisów po szczegółowe obliczenia

Projekt domu jednorodzinnego w uogólnieniu składa się z kilku części. Stanowią je: część opisowa, część techniczna, część obliczeniowa, część rysunkowa, a także wizualizacje. Całe opracowanie może posiadać zatem nawet więcej niż 100 kartek A4, a do klienta dostarczane jest zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej.

Na podstawie całego projektu swoje prace wykonują firmy budowlane, geodeci czy instalatorzy. Ważne jest przy tym wielokrotnie to, aby biuro architektoniczne pełniło nadzór nad prowadzoną inwestycją. To gwarantuje firma A.W Architekt, która tworzy również projekty aranżacyjne wnętrz. Poleca się je przy realizacji budowy domu w wersji pod klucz. 

Pięć najważniejszych elementów projektu

Jeśli pochylimy się nad projektem architektoniczno-budowlanym, będziemy w stanie wyróżnić szczegółowo każdy jego element. Nie tylko wtedy można dostrzec ogólne części techniczne i rysunkowe. Opracowanie projektowe składa się bowiem z pięć ważnych składowych, których bezsprzecznie nie może zabraknąć zarówno w wersji indywidualnej – tworzonej na zamówienie – jak i przy wariancie gotowym (katalogowym). Elementami tymi są:

  • projekt architektoniczny – opis techniczny, rzuty kondygnacji użytkowych, rzuty dachu, przekroje, elewacje, wykaz stolarki;
  • projekt konstrukcyjny – opis konstrukcyjny, rzuty fundamentów, rzuty konstrukcyjne poszczególnych kondygnacji;
  • projekt instalacji – m.in. schematy i rozwinięcia instalacji gazowej, schematy kotłowni wraz z dobranym kotłem, schematy przebiegu sieci wodno-kanalizacyjnej itd.,
  • projekt wewnętrznych instalacji elektrycznych – mowa o samej sieci oraz o szafkach bezpiecznikowych i instalacjach teletechnicznych,
  • dodatkowe dokumenty projektowe – zaliczyć do nich można uprawnienia projektantów, porozumienia, pakiety energooszczędne, charakterystyki energetyczne.

Wykazy materiałowe

Szczegółowe projekty domu jednorodzinnego zawierają również opisy oraz rysunki rozwiązań detali konstrukcyjnych. Rozrysowywane są między innymi zbrojenia, które tworzy się najczęściej w skali 1:10 lub 1:20. Jeśli budynek jest duży lub będzie posiadał złożoną bryłę architekci przygotowują przekroje fundamentów; rysunki klatki schodowej, nadproży i podciągów, płyt żebrowych, słupów; a także wykazy stali zbrojeniowej, drewna na więźbę dachową. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz