Artykuł sponsorowany

Z czego powstaje piwo?

Z czego powstaje piwo?

Piwo jest najstarszym i najczęściej spożywanym napojem alkoholowym cieszącym się ogromną popularnością na całym świecie. Jest idealnym towarzyszem na upalne dni, a także podczas różnego rodzaju spotkań i uroczystości. Uzyskanie smacznego, klarownego i aromatycznego piwa jest nie lada wyzwaniem. Z czego zatem składa się piwo i co wpływa na jego aromat i smak?

Składniki piwa

Ten popularny trunek składa się z czterech podstawowych składników, którymi są odpowiedniej jakości woda, słód z najlepszego jęczmienia, aromatyczny i goryczkowy chmiel oraz drożdże piwne z czystego szczepu. Odpowiednie proporcje, metody przygotowania oraz rodzaje chmielu i słodu sprawiają, że możemy otrzymać wiele różnych rodzajów tego napoju nawet we własnej kuchni! Jaką rolę spełnia każdy z tych składników?

Pierwszym składnikiem, którego właściwie w każdym piwie jest najwięcej woda. Obecnie praktycznie każdy duży browar posiada własną stację uzdatniania wody, dzięki czemu ma on możliwość modyfikowania jej składników mineralnych w taki sposób, aby otrzymać pożądany efekt i smak. Bowiem od smaku wody i natężenia substancji w niej zawartych zależy między innymi klarowność trunku, ale też subtelne nuty smakowe warzonego piwa.

Słodem nazywa się ziarna zbóż, które poddawane są procesowi słodowania. Proces ten rozpoczyna się od poddania mokrych ziaren działaniu odpowiedniej temperatury oraz wilgotności, co skutkuje rozpoczęciem kiełkowania. W odpowiednim momencie proces kiełkowania zostaje zatrzymany poprzez suszenie, dzięki czemu enzymy powstałe w ziarnie zostają zachowane. Im wyższa temperatura suszenia, tym powstały ekstrakt słodowy będzie charakteryzował się ciemniejszą barwą w zakresie od słomkowej przez złotą do bursztynowej. Należy jednak pamiętać, że poddanie ziaren działaniu zbyt wysokiej temperatury doprowadzi do dezaktywowania zawartych w nich enzymów (amylaza). Do ciemniejszych piw używa się dodatku słodów karmelowych i prażonych.

Kolejnym ważnym składnikiem, bez którego piwo nie byłby alkoholem są drożdże, które odpowiadają za proces fermentacji. Drożdże przeznaczone do produkcji piwa można podzielić na dwie grupy, którymi są drożdże dolnej oraz górnej fermentacji. Nazwy tych grup mają odniesienie do temperatury, w której dany rodzaj tego składnika zdolny jest rozpocząć proces fermentacji. Drożdże dolnej fermentacji używane są do produkcji piw typu Pils, Porter, czy też Lager. Natomiast drożdże górnej fermentacji stosowane są przy produkcji piw pszenicznych cechujących się bogatym aromatem.

Chmiel – dusza piwa

Zależnie od gatunku piwa stosowane są różne odmiany chmielu. W procesie powstawania piwa stosuje się różne odmiany tej rośliny w zależności od tego, jaki efekt jest zamierzony. Każda odmiana ma różne właściwości i aromaty. Można wyróżnić dwa kluczowe rodzaje chmielu: chmiel goryczkowy oraz chmiel aromatyczny. Pierwszy z nich stosowany jest przy produkcji piwa goryczkowego. Najpopularniejsze rodzime odmiany to Marynka i Sybilla, które nadają piwu gorzki smak i zwiększają jego atrakcyjność dla smakoszy. Z drugiej strony mamy odmiany chmielu aromatycznego (rodzime Lubelski, Oktawia, amerykańske Cascade, Citra), które nadają piwu subtelny lub intensywny zapach i wrażenia smakowe oparte o zmysł węchu. W zależności od wykorzystanej odmiany może to być aromat owocowy, ziołowy, korzenny lub cytrusowy. Wykorzystanie chmielu w przemyśle piwowarskim stale rośnie ze względu na wymagania konsumentów, jednak cały czas najlepszą alternatywą na poznanie głębi i bogactwa świata gatunków piw jest piwowarstwo domowe, zarówno używając klasycznych receptur, jak i eksperymentalne do czego zawsze zachęcam każdego, kto chce zacząć przygodę z piwowarstwem domowym.

W piwowarstwie do wyrobu piwa używane są jedynie szyszki chmielu w postaci całej szyszki lub granulatu. W przemyśle pojawia się też ekstrakt chmielowy - niearomatyczny, dodawany tylko na goryczkę o postaci gęstego syropu o mocnym gorzkim zapachu. W piwowarstwie domowym lub w browarach rzemieślniczych piwowarzy stawiają tylko na chmiele wysokiej jakości, które znajdziemy w ofercie sklepu internetowego swiatslodu.pl, bogate w alfakwasy i o intensywnym aromacie. Proces postępowania z szyszkami chmielowymi rozpoczyna się od ich dokładnego wysuszenia. Następnie produkt ten należy zapakować w postaci szyszek, albo sprasować i w postaci granulatu chmielowego można dodawać go do powstającego piwa. Przy doborze postaci chmielu warto zwrócić uwagę na symbole: T-90 oznacza, że z 1 kilograma szyszki chmielowej uzyskano 900 gramów granulatu - jest to najpopularniejszy typ granulatu, a T-60 i T-45 analogicznie oznacza, że z 1 kilograma chmielu uzyskano odpowiednio 600 i 450 gramów granulatu (granulat częściej używany przez przemysł piwowarski niż w warunkach domowych lub manufaktury).

Podsumowując właśnie od odpowiedniego rodzaju i proporcji wszystkich składników zależy, jak otrzymane piwo będzie smakować. Piwa dobrej jakości powstają ze starannie dobranych składników bez domieszek substancji wzbogacających smak, czy też zapach, dlatego warto wybierać sprawdzone trunki pochodzące z tradycyjnych browarów, manufaktur i browarów rzemieślniczych lub zacząć samemu pasjonującą przygodę tworzenia własnych smaków, kompozycji i niezapomnianych wrażeń i doznań związanych nieodłącznie z piwowarstwem domowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz