Artykuł sponsorowany

Z czego budowane są sufity podwieszane?

Z czego budowane są sufity podwieszane?

Sufity podwieszane zalicza się do konstrukcji wykonywanych w technologii suchej zabudowy. Ich tworzenie jest bardzo złożone. Istotny jest projekt, obliczenia obciążenia sufitu właściwego/stropu, a także wizualizacje przestrzenne. Sufity podwieszane mogą bowiem przybierać niezwykłe i niestandardowe formy, nawet te opływowe i wielopoziomowe. Z czego zatem buduje się je przy aranżowaniu domów, mieszkań, biur, restauracji, urzędów czy hoteli?

Wykorzystanie specjalnych płyt do suchej zabudowy

Najważniejszym elementem sufitów powieszanych są oczywiście płyty do suchej zabudowy. Stanowią je płyty kartonowo gipsowe lub płyty włóknowe. Mogą one występować w standardowych i podstawowych wersjach, jeśli chodzi o parametry techniczne lub też można postawić na wyższe jakościowo wyroby specjalistyczne.

Obecnie na rynku można kupić płyty o podwyższonej izolacyjności termicznej i akustycznej, o wysokiej ognioodporności oraz o cechach hydrofobowych. Szczególną uwagę należy zwrócić także na płyty zbrojone, które są znacznie bardziej wytrzymałe. Nie oznacza to jednak tego, że nie są one lekkie. Zabudowa sucha sufitów podwieszanych ma niewielką masę, dzięki czemu można ją stosować niemalże w każdym wnętrzu, tworząc niesamowite konstrukcje. Ciekawe są m.in. sufity z wykorzystaniem płyt dekoracyjnych, których nie trzeba wykańczać farbą, tynkiem czy innymi materiałami do aranżacji powierzchni płaskich.

Ruszty drewniane lub aluminiowe

Drugim najważniejszym elementem sufitów podwieszanych są specjalne systemy mocujące oraz ruszty, do których przykręca się płyty kartonowo gipsowe. Wykonywane są one z aluminium lub impregnowanego drewna. Istotne jest bowiem to, aby ruszty były hydrofobowe, a także odporne na starzenie. Nie mogą również korodować i muszą równomiernie przenosić obciążenia statyczne. Wspomnieć należy także o profilach. Te przyścienne w modelu UD montuje się do ściany, a służą one do stabilizacji poziomych profili CD. Rozstaw profili CD zależy zaś od projektu rozmieszczenia płyt oraz ich grubości.

Systemy oświetleniowe

Za integralną część sufitów podwieszanych można uznać dzisiaj oświetlenie liniowe, oczkowe lub też punktowe. Najlepsi wykonawcy sufitów z płyt kartonowo gipsowych – warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Usług Ogólnobudowlanych Piotra Pokory – są gotowi montować w konstrukcjach z suchej zabudowy oczka LED, taśmy LED czy też inne systemy świetlne. Mają one za zadanie podkreślać unikalną geometrię sufitów podwieszanych, potęgując poczucie głębi oraz przestronności.

Inwestorzy mogą przy tym postawić zarówno na oświetlenie w barwach zimnych, jak i ciepłych. Popularne są systemy oparte o możliwość zmiany kolorów. Często stosowane jest to w hotelach, barach, restauracjach czy sklepach. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz