Artykuł sponsorowany

Yorkshire teriery – z jakimi informacjami na temat tej rasy warto się zapoznać?

Yorkshire teriery – z jakimi informacjami na temat tej rasy warto się zapoznać?
Psy tej rasy powszechnie uznaje się za jedne z najbardziej uroczych zwierząt na świecie. I choć ich chwytający za serce wygląd może na to nie wskazywać, Yorki potrafią pokazać swój wyjątkowy charakter, który czasami odbiega od najpopularniejszych stereotypów. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie lub adopcji tych terierów warto zapoznać się ze szczegółowym opisem rasy. Jedynie w pełni świadomy właściciel będzie mógł zapewnić swojemu pupilowi najlepsze z możliwych warunków rozwoju. Co zatem trzeba wiedzieć?

Jakie są Yorkshire teriery?


Pochodzenie Yorków wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ zwierzęta te nie od razu traktowane były jako psy towarzyszące. Rasa powstała wskutek skrzyżowania Clydsdale Terierów z angielskimi terierami szorstkowłosymi. Celem przyświecającym ówczesnym hodowcom było stworzenie rasy niewielkich psów, które poradziłyby sobie ze zwalczaniem najczęściej spotykanych w domach szkodników. Mowa tutaj oczywiście o szczurach i myszach. Dopiero znacznie później, bo w okolicach początku XIX w. ludzie zdali sobie sprawę z wyjątkowych walorów, które predestynowały rasę do pełnienia funkcji znacznie mniej kojarzących się z pracą.

Nic w tym dziwnego, ponieważ Yorki mają długą, jedwabistą sierść z charakterystyczną metaliczną poświatą. W małej i bardzo zgrabnej głowie wyróżniają się duże oczy. Uroczy pyszczek porośnięty jest krótką sierścią. To zwierzęta wykazujące dużą aktywność fizyczną. Są także odważne, inteligentne i lojalne wobec swoich opiekunów. Chętnie szczekają i zachęcają do zabawy, co wiąże się oczywiście z koniecznością poświęcania im sporej uwagi. Jak wszystkie psy Yorki zmagają się też z typowymi dla swojej rasy chorobami. Jakimi konkretnie?

Na co chorują Yorki?


U Yorków bardzo często można spotkać się z chorobą Legga-Calvego-Perthesa, czyli prościej rzecz ujmując, z wrodzoną martwicą głowy kości udowej, objawiającą się przede wszystkim kulawizną oraz bolesnością stawu biodrowego. Na przypadłość tą choruje około 8-9% psów, a prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest aż 40 razy większe niż u innych ras. Kolejną charakterystyczną chorobą jest zapadanie się tchawicy, które rozpoznać można po pojawiającym się intensywnym kaszlu.

Jak podkreślają lekarze weterynarii z Przychodni Zwierzaki, Znaczącą grupą chorób u Yorków są poważne problemy ze wzrokiem. Mowa tutaj głównie o takich schorzeniach jak  zaćma, postępujący zanik siatkówki, dwurzędowość rzęs, dystrofia rogówki czy  dysplazja siatkówki.  Wszystkie jednostki chorobowe wymagają jak najszybszej konsultacji weterynaryjnej, ponieważ wczesne postawienie diagnozy pomoże znacznie sprawniej poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Yorki podatne są również na dysplazję stawów biodrowych.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz