Artykuł sponsorowany

Wzorcowanie urządzeń pomiarowych - jak często powinno się wykonywać?

Wzorcowanie urządzeń pomiarowych - jak często powinno się wykonywać?

Regulacja wartości wskazywanych przez urządzenia pomiarowe jest istotną czynnością dla metrologów. Klienci decydujący się na zakup aparatury pomiarowej często zastanawiają się co jaki czas powinno się przeprowadzać wzorcowanie. Ten artykuł powstał po to, by odpowiedzieć na to pytanie.

Wzorcowanie - co to takiego?

Wzorcowanie nazywa się także kalibracją i jest określeniem zbioru czynności, które mają na celu ustalenie relacji pomiędzy wartościami mierzonymi a wskazywanymi przez przyrząd pomiarowy, w oparciu o wartości fizyczne wyznaczone przez wzorzec jednostki miary. W zdecydowanej większości przypadków proces wzorcowania skupia się na określeniu różnicy między określeniem obecnym na wzoru, a wartością wskazywaną przez przyrząd, przy jednoczesnym uwzględnieniu niepewności pomiaru. Najważniejszym zadaniem kalibracji jest ustalenie cech metrologicznych wzorcowanego narzędzia, które w efekcie określić jego przydatność w kontekście realizowania pomiarów. Innym celem przeprowadzenia wzorcowania może być wystawienie poświadczenia traktującego o tym, iż konkretny przyrząd spełnia wymagania metrologiczne. Dokument tego typu jest wydawany przez laboratorium i określa się go potocznie mianem świadectwa wzorcowania.

Aby kalibracja mogła zostać przeprowadzona poprawnie powinna zachowywać spójność pomiarową. Wzorcowanie przeprowadzane przez Zakład Badań i Rozwoju ,,KalibruX” z Mysłowic cechuje się wysokim poziomem skuteczności i zgodności z uniwersalnymi wzorcami jednostek miary.

Dlaczego wzorcowanie jest istotne?

Klienci decydujący się na zakup aparatury kontrolno-pomiarowej dość często zastanawiają się nad celem wykonywania kalibracji. Wzorcowanie jest zadaniem wymagającym poświęcenia sporej ilości czasu. Wiąże się również z koniecznością znacznej inwestycji. Jaki więc jest cel wzorcowania? Czy proces ten jest konieczny?

Kalibracja urządzeń kontrolno-pomiarowych jest wymagana przez systemy zarządzające jakością. Wzorcowanie stanowi w tym kontekście odpowiednik legalizacji przyrządów. Przeprowadzenie tego procesu pozwala nie tylko zachować poprawne parametry pracy urządzenia. Pomaga również ustalić dokładność realizowanych przez narzędzie pomiarów.

Wzorcowanie urządzeń - jak często?

Częstotliwość kalibracji urządzeń pomiarowych jest zależna od kilku czynników. Do najważniejszych należą warunki pracy, zanieczyszczenia chemiczne i mechaniczne, jak również znaczenie i wielkość błędu uznawanego przez dany przyrząd. Im więcej narażeń występuje tym częściej konkretne narzędzie powinno być regulowane. Jak często powinno się wzorcować urządzenia pomiarowe?

  • Pokojowe warunki - przyrządy znajdujące się w biurze lub mieszkaniu powinny wykazywać prawidłowe wskazania w przeciągu 24 miesięcy od ostatniej kalibracji.
  • Wysoka wilgotność - urządzenia często eksploatowane i narażone na oddziaływanie wilgoci powinny zachować poprawność wskazań w okresie od 6 do 12 miesięcy od ostatniej kalibracji,
  • Warunki ekstremalne - znaczne zanieczyszczenie miejsca pracy oraz intensywne użytkowanie przyrządu sprawia, iż jego wzorcowanie warto powtarzać co 6 miesięcy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż przyczyną do zlecenia profesjonalnego wzorcowania może być również wystąpienie niedopuszczalnego błędu wskazań przyrządu.

Wzorcowanie urządzeń pomiarowych jest niezwykle istotne celem zachowania ich w dobrym stanie przez dłuższy czas. Regularna kalibracja aparatury zapewnia jej sprawne funkcjonowanie oraz wiarygodność rejestrowanych pomiarów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz